از آنجایی‌که میلگردها با طول مشخصی تولید می‌شوند، چه در صنایع ساختمانی و چه در صنایعی که در آن‌ها به‌نحوی از میلگرد استفاده می‌شود، به برش و خم‌کاری نیاز است. برای برش میلگرد در ابعاد مورد نیاز به دستگاه خم و برش میلگرد نیاز است. نحوه کار با قیچی میلگرد بر، یک دستگاه بسیار پرکاربرد و مهم در صنایع وابسته به میلگرد، مستلزم رعایت نکاتی است که در این مقاله به بیان آن‌ها می‌پردازیم. سپس انواع دستگاه میلگردبر و طرز کار آن‌ها را بررسی می‌کنیم و در نهایت به بیان نکات ایمنی می‌پردازیم که در هنگام کار با این دستگاه باید رعایت کنید. 

انواع دستگاه میلگرد بر

مدل‌های مختلفی از دستگاه میلگرد بر در بازار موجود است که هرکدام کاربردها و مزایای خاص خود را دارند. نحوه کار با قیچی میلگردبر در هر مدل متفاوت است و شناخت این تفاوت‌ها در انتخاب دستگاه خم و برش مناسب بسیار مهم است. در ادامه انواع دستگاه میلگردبر را معرفی می‌کنیم. 
 

دستگاه میلگرد بر دستی

 

 • دستگاه میلگرد بر دستی

این دستگاه مناسب خم و برش میلگردهایی با قطر کم است که با  نیروی دست انسان کار می‌کند. از دستگاه میلگردبر دستی اغلب در پروژه‌های کوچک با حجم کاری سبک استفاده می‌شود. قیمت این دستگاه بسیار مقرون‌به‌صرفه است. به‌علاوه نحوه کار با قیچی میلگردبر دستی بسیار ساده است و نیازی به نیروی آموزش‌دیده ندارد. 

 • دستگاه میلگرد بر هیدرولیکی

این دستگاه محدودیتی برای برش میلگرد قطرهای بالا ندارد و از آن می‌توانید برای پروژه‌هایی با حجم کاری بالا استفاده کنید. سرعت و دقت این دستگاه در برش میلگردها نسبت به نمونه دستی بالاتر است و قیمت آن نیز نسبت به نمونه دستی بیشتر است. 

 • دستگاه میلگرد بر گیربکسی

نحوه کار با قیچی میلگردبر گیربکسی کمی پیچیده‌تر است و به آموزش نیاز دارد. این دستگاه توانایی برش میلگردها تا قطر 70 سانتی‌متر را دارد و برای استفاده در پروژه‌های بزرگ بسیار مناسب است. وزن، استهلاک و قیمت این دستگاه از نمونه‌های قبلی بیشتر است. 

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد

 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد

باوجود اینکه نحوه کار با قیچی میلگردبر مراحل پیچیده‌ای ندارد؛ اما رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامت و ایمنی اپراتور و همین‌طور ایمنی دستگاه بسیار مهم است. در ادامه به بیان مهم‌ترین نکاتی می‌پردازیم که در هنگام کار با این دستگاه باید رعایت شوند. 

 • در هنگام کار با قیچی میلگردبر از عینک ایمنی استفاده کنید.
 • مراقب انگشتان خود باشید و آن‌ها را نزدیک تیغه‌های برش و خم دستگاه قرار ندهید.
 • منبع تغذیه دستگاه را به پریز 110-220 ولت و حداقل 20 آمپر متصل کنید. توجه کنید که استفاده از سیم رابط نازک می‌تواند باعث افت ولتاژ و سوختن موتور قیچی ‌شود. بنابراین هرگز از سیم رابط کم‌تر از قطر 5/2 استفاده نکنید.
 • اگر از ژنراتور استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که حداقل توان مورد نیاز، 5000 وات است، خارج از این توان، دستگاه کارایی خوبی نخواهد داشت. 
 • بهتر است در آب‌وهوای سرد، بعد از روشن‌کردن دستگاه خم و برش اجازه دهید به مدت 5 الی 10 دقیقه گرم شود و سپس شروع به ‌کار کنید. 
 • از روشن‌ماندن بیش‌ازحد قیچی میلگردبر خودداری کنید. زمانی‌که از قیچی استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید. 
 • مراقب سرریزشدن و نشت روغن هیدرولیک دستگاه باشید. 
 • از برش و خم‌کاری میلگردها به‌صورت چندشاخه و بیشتر از ظرفیت دستگاه خودداری کنید.
 • بررسی دوره‌ای میزان روغن هیدرولیک، سلامت شیلنگ‌های قسمت هیدرولیک و آچارکشی دوره‌ای اتصالات و تنظیم پیچ‌ها را فراموش نکنید. 

قیچی میگرد بر

نکات پایانی درباره قیچی میلگردبر و نحوه کار با آن

همان‌طور که اشاره شد، قیچی میلگردبر یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها، به‌ویژه در صنعت ساختمان است. نحوه کار با قیچی میلگردبر بسیار ساده است و استفاده از آن موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های پروژه و کاهش خسارات می‌شود. این دستگاه مدل‌های مختلفی دارد که هر کدام برای یک هدف خاص مناسب هستند. 
کیفیت و تناسب قیچی میلگردبر انتخابی‌تان با حجم کاری مورد نظر یکی از مهم‌ترین چالش‌های خرید دستگاه خم و برش است. سهند ابزار، مجموعه تخصصی فروش انواع قیچی میلگردبر است که کمک می‌کند باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین دستگاه را با توجه به بودجه و هدفی که دارید، انتخاب و خریداری کنید. بنابراین، اگر به یک قیچی میلگردبر باکیفیت و مناسب احتیاج دارید، می‌توانید همین حالا به وب سایت سهند ابزار مراجعه کنید.