قیچی میلگرد بر یک وسیله بسیار کاربردی است که در صنایع مختلف استفاده می‌شود. همان‌طورکه می‌دانید در بسیاری از صنایع مانند صنایع ساختمانی در آرماتوربندی و اجرای فونداسیون ساختمان‌ها، راه‌سازی، پل‌سازی و تولید از میلگرد استفاده می‌شود. در پروژه‌ها به اندازه‌های مختلفی از میلگرد احتیاج است؛ با این‌وجود استاندارد تولید میلگرد آجدار در تمام کارخانه‌های فولادی شاخه‌های 12 متری است. واضح است که در پروژه‌های مختلف به برش میلگرد در اندازه‌های متفاوت نیاز است. از آنجایی‌که میلگرد، به‌ویژه در گریدهای بالا حالت شکنندگی و خشکی دارد، این تغییر سایز راحت نیست. برای خم‌کاری و برش‌کاری میلگرد آجدار بدون اینکه باعث شکستگی یا تغییر خواص آن شود، به دستگاه قیچی میلگرد بر نیاز است. 
دستگاه میلگردبر که در انواع دستی، میلگردبر هیدرولیکی و گیربکسی تولید می‌شود، بهترین و ایمن‌ترین روش برش‌کاری میلگرد است که از خسارات ناشی از شکستگی میلگرد در پروژه‌ها جلوگیری می‌کند. اگر شما هم در یکی از صنایعی مشغول به کار هستید که با میلگرد و برش آن در ارتباط است و به یک دستگاه قیچی برای برش میلگرد نیاز دارید در این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به معرفی انواع میلگردبر، کاربرد و مزایای استفاده از آن خواهیم پرداخت و نکاتی را برای خرید این دستگاه به شما خواهیم گفت. رعایت این نکات کمک می‌کند انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید. 

آشنایی با انواع قیچی میلگرد بر

برای سهولت استفاده و برآورده‌کردن نیازهای مختلف، قیچی‌های میلگردبر بسیاری تولید می‌شوند که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

 

قیچی میلگرد بر دستی

قیچی میلگرد بر دستی

در پروژه‌های کوچک که حجم برش کمی دارند و همچنین از میلگردهای سایز کوچک و زیر 22 میلی‌متر استفاده می‌شود، میلگرد بر دستی یک انتخاب مناسب است. ظاهر این دستگاه مانند یک قیچی بزرگ است و با نیروی دست کار می‌کند. استفاده از این دستگاه به آموزش یا مهارت خاصی نیاز ندارد و به‌سادگی می‌توانید در پروژه‌های محدود از آن استفاده کنید. قیچی میلگرد بر دستی دقت سایر دستگاه‌های برش را ندارد و به همین دلیل همیشه احتمال خسارت به میلگرد و اشتباه در برش در آن وجود دارد. 

قیچی میلگرد بر هیدرولیک

قیچی میلگرد بر هیدورلیکی

در پروژه‌هایی مانند آرماتوربندی که حجم برش میلگرد بالایی نیاز است و در پروژه‌های ساختمانی بزرگ امکان استفاده از میلگرد بر دستی به‌دلیل سرعت کار پایین، عدم دقت بالا و خسارات مالی وجود ندارد.. بهترین انتخاب برای این نوع پروژه‌ها قیچی میلگرد بر هیدرولیکی است. نیروی مورد نیاز قیچی هیدرولیکی به وسیله یک موتور برق تک فاز یا سه فاز تولید می‌شود. همچنین در این روش از سیال روغن برای انتقال نیرو استفاده می‌شود. قیچی‌های هیدرولیکی انواع مختلفی دارند که هر نوع آن‌ها قادر به برش سایز خاصی از میلگرد هستند. 

رایج‌ترین دستگاه‌های قیچی میلگردبر هیدرولیکی برای خم‌کاری و برش‌کاری میلگرد در بازار عبارت‌اند از:

  • قیچی هیدرولیکی برای میلگردهای تا قطر 25
  • دستگاه قیچی هیدرولیکی برای میلگردهای تا قطر 28
  • قیچی فیدرولیکی برای میلگردهای تا قطر 32

میلگردبر هیدرولیکی به‌دلیل وزن کمتر و سهولت جابه‌جایی، توان و قدرت بالاتر در برش میلگردهای دارای قطر بیشتر، طول عمر بالای دستگاه و تعمیر و نگهداری ساده‌تر محبوب‌ترین و پرطرفدارترین دستگاه قیچی میلگرد بر  محسوب می‌شود. البته، توجه داشته باشید که منظور از بهترین دستگاه به نسبت میلگردبر گیربکسی و الکتریکی است؛ چراکه هر دو دستگاه به قیچی دستی ارجحیت دارند.
 

قیچی میلگردبر الکتریکی

قیچی میلگرد بر الکتریکی

قیچی الکتریکی با استفاده از برق عمل برش میلگردها را تسریع می‌کند. در این روش از حداقل نیروی دستی استفاده می‌شود و به‌طور کلی روش ساده‌تری محسوب می‌شود.
 

قیچی میلگرد بر گیربکسی یا مکانیکی

قیچی میلگرد بر گیربکسی

قیچی میلگرد بر گیربکسی از یک گیربکس قوی که به یک موتور تک فاز یا سه فاز متصل است، استفاده می‌کند و توان برش میلگردهای تا قطر 70 میلی‌متر را هم دارد. سرعت بالا یکی از بهترین ویژگی‌های این دستگاه است که باعث می‌شود در پروژه‌های بزرگ استفاده شود. اما این دستگاه‌ها معایبی هم دارند که از آن‌ها می‌توان به وزن بالا و جابه‌جایی سخت، استهلاک بالا، قیمت بالا و هزینه‌های زیاد تعمیر و نگهداری اشاره کرد. 

قیچی میلگرد بر در چه صنایعی کاربرد دارد

کاربرد قیچی میلگرد بر، برش و خم‌کاری میلگرد است. بنابراین در تمام صنایعی که از میلگرد استفاده می‌شود و نیاز به برش و خم‌کاری آن وجود دارد، باید از یکی از انواع میلگرد بر استفاده کرد. در صنایع ساختمانی برای آرماتوربندی و تقویت بتن، در پل‌سازی، سدسازی، عملیات عمرانی، قطعه‌‌سازی و صنایع مختلف از این دستگاه استفاده می‌شود. بنابراین، برای خم‌کاری میلگرد در اندازه‌های مختلف، برش میلگرد به اندازه‌های موردنیاز، برش و خم‌کاری محصولات و تجهیزات فولادی و فلزی در عملیات مختلف مانند پل‌سازی، تونل‌سازی و... به قیچی میلگردبر مناسب نیاز است. 

کاربرد قیچی میلگرد بر

مزایای استفاده از قیچی میلگرد بر

به‌طور کلی استفاده از قیچی میلگرد بر برای سرعت بخشیدن به پروژه‌ها بسیار مهم است. استفاده از این قیچی‌ها برش و خم‌کاری میلگرد و تجهیزات فولادی را ساده و دقیق می‌کند. ازطرفی از ایجاد دفرمگی در میلگرد در حین برش و خم‌کردن جلوگیری می‌کند. استفاده از قیچی میلگردبر از خردشدن و خسارات وارده به میلگرد جلوگیری می‌کند. 

نکاتی که باید در هنگام خرید قیچی میلگرد بر به آن توجه کنید

انتخاب قیچی میلگرد بر در هر پروژه‌ای یک انتخاب مهم است که باید با دقت و شناخت کامل انجام شود. اگر  به دنبال خرید بهترین قیچی برای برش و خم‌کاری میلگردها هستید، توصیه می‌کنیم این نکات را درنظر بگیرید. درواقع رعایت این نکات کمک می‌کند انتخاب درستی داشته باشید.
 

  • ظرفیت برش

ظرفیت برش یا تعداد میلگرد و ضخامتی که دستگاه توان برش‌دادن آن را دارد از مهم‌ترین مواردی است که برای خرید یک دستگاه قیچی میلگردبر باید درنظر داشته باشید. علاوه‌بر ظرفیت برش، سرعت برش هم یک عامل تعیین‌کننده، به‌خصوص در پروژه‌هایی با محدودیت زمانی است. 

  • منبع انرژی

در هنگام خرید میلگرد بر، لازم است منبع انرژی دستگاه‌‌ها که به دو صورت تک فاز و سه فاز است را درنظر بگیرید. به‌عنوان مثال، باید بدانید که دستگاه‌هایی که از الکتروموتور تک فاز استفاده می‌کنند قدرت کمتری دارند. بنابراین، اگر قدرت دستگاه برای پروژه شما مهم است باید از دستگاه‌های سه فاز استفاده کنید. 

  • قابل حمل‌بودن

جابه‌جایی یک عامل بسیار مهم در انتخاب قیچی میلگردبر است. همچنین ابعاد و فضای کارگاه شما باید ظرفیت دستگاه را داشته باشد. بنابراین، ابعاد و اندازه و وزن دستگاه میلگردبر که تعیین‌کننده قابل حمل‌بودن آن هستند را درنظر بگیرید تا بعدا دچار دردسر نشوید. پرتابل یا ثابت‌بودن دستگاهی که می‌خرید را درنظر بگیرید. توصیه می‌شود از قیچی‌های چرخدار استفاده کنید که به‌راحتی قابل جابه‌جایی و حمل‌و‌نقل هستند.

  • قیمت

قیمت همیشه یک عامل تعیین‌کننده است. شما باید دستگاهی را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با گستردگی پروژه شما داشته باشد و هم‌زمان در محدوده بودجه‌ای که تعیین کرده‌اید، قرار گیرد. برای این منظور بهتر است با کارشناسان با تجربه این حوزه مشورت کنید. 

  • کیفیت و دوام

مانند هر دستگاه دیگری در هنگام خرید میلگرد بر، کیفیت و دوام، یک عامل اساسی در انتخاب دستگاه هستند. چراکه، در پروژه‌های بزرگ وجود یک دستگاه ضعیف و بی‌کیفیت خسارات زیادی از لحاظ مالی و زمانی به پروژه وارد می‌کند.

سخن پایانی

در پایان، قیچی میلگرد بر یک ابزار ضروری در صنعت ساختمان و صنایع دیگر برای برش و خم‌کردن میلگرد، محصولات فلزی و فولادی به‌شکل ایمن‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر است. انواع مختلفی از قیچی میلگردبر از جمله دستی، هیدرولیک، برقی و گیربکسی یا مکانیکی وجود دارد که هر کدام مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. 
هنگام انتخاب قیچی میلگرد مناسب برای پروژه خود، مهم است که عواملی مانند ظرفیت برش، سرعت برش، منبع انرژی، پرتال یا ثابت‌بودن دستگاه، وزن و ابعاد دستگاه، قیمت و کیفیت را در نظر بگیرید. همچنین برای انتخاب بهترین دستگاه میلگردبر، ابعاد پروژه و کاربرد مدنظر شما، ابعاد کارگاه و هزینه‌های پروژه مدنظرتان را بررسی کنید. 
به‌طورکلی استفاده از میلگردبر به سرعت‌بخشیدن به پروژه‌ها، اطمینان از دقت در برش و خم‌شدن میلگرد، جلوگیری از خوردگی و آسیب به میلگردها کمک می‌کند. با رعایت نکات ذکرشده در این مقاله می‌توانید هنگام خرید قیچی میلگردبر آگاهانه تصمیم بگیرید و بهترین ابزار را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. با قیچی میلگرد مناسب، می‌توانید پروژه‌های ساختمانی خود را ساده کنید و در صنعت خود به موفقیت برسید و بدرخشید.