میلگرد یکی از مقاطع فولادی استوانه‌‌ای‌شکل و توپر است که از فولاد با کربن متوسط ساخته می‌‌شود. برای کاربردهای مختلفی از میلگرد استفاده می‌شود که اصلی‌ترین آن مسلح‌کردن بتن برای صنایع ساختمان‌‌سازی (آرماتوربندی) است. میلگردهایی که در ساخت‌وساز به‌کار می‌روند انواع مختلفی دارند که این تقسیم‌بندی بر اساس شکل ظاهری، جنس، استانداردها و کاربرد آن‌ها انجام می‌شود. 
میلگرد بر اساس شکل ظاهری به انواع ساده و آجدار تقسیم می‌شود. درصورتی‌که بر اساس جنس و آلیاژ، میلگردها به انواع کروم‌دار، نیکل‌‌دار، منگنزدار، تنگستن‌دار و مولیبدن‌دار تقسیم می‌شوند. میلگردها از لحاظ اندازه هم در دسته 8 تا 32 میلی‌متر قرار می‌گیرند. البته، تقسیم‌بندی‌های دیگری هم برای انواع میلگرد وجود دارد. انواع میلگرد برای استفاده در قسمت‌های مختلف صنعت ساختمان باید به اندازه مناسب بریده یا خم شوند. برش میلگرد توسط دستگاه میلگردبر انجام می‌شود. هر دستگاه برش یا خم میلگرد مزایا و معایب خود را دارد و برای برش سایزهای متفاوتی از میلگرد کاربرد دارد.
به‌طور مثال، برای برش میلگردهای سایز کوچک‌تر از 22 استفاده از قیچی دستی بهترین انتخاب است، درحالی‌که مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های میلگردبر برای قطرهای بالاتر کاربرد دارند.به همین دلیل دستگاه قیچی بر اساس شماره میلگردی که برش می دهد نام گذاری می شود. به طور مثال قیچی میلگردبر  25  برای برش میلگرد با حداکثر قطر 25 میلیمتر مناسب است.
 

روش‌های برش میلگرد 

به‌طورکلی دو روش برای برش انواع میلگرد وجود دارد. این روش‌ها را به اختصار روش سرد و گرم می‌نامند. بد نیست بدانید که شرایط و ابزاری که در هر روش به‌کار برده می‌شود با روش دیگر متفاوت است. در ادامه این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

برش میلگرد به روش سرد

در این روش همان‌طور که احتمالا پیداست از حرارت برای برش میلگرد استفاده نمی‌شود. یکی از ویژگی‌های خوب برش یا خم میلگرد به شیوه سرد، حفظ ساختار و خواص میلگرد است. در نتیجه میلگردی که به این روش برش داده می‌شود کیفیت بهتری دارد. 
از مزایای دیگر استفاده از روش سرد برای برش میلگرد می‌توان به کیفیت سطحی میلگرد برش‌خورده به این روش، امکان تبدیل شاخه‌های میلگرد به طول یا قطعات یکسان، عدم تولید گازهای سمی و خطرناک و در نهایت کاهش ضایعاتی اشاره کرد که در حین برش تولید می‌شوند. البته این روش هم معایبی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان قیمت بالای ابزارهای آن و هزینه بالای نگهداری آن‌ها را نام برد؛ بنابراین، این روش برش میلگرد برای کارهای عمده مقرون‌به‌صرفه‌تر است. 

برش میلگرد به روش گرم

در برش میلگرد به روش گرم از حرارت و گرمای مستقیم استفاده می‌شود. در این روش برش میلگرد، با استفاده از حرارت مستقیم، دمای میلگرد را تا جایی افزایش می‌دهند که به نقطه ذوب خود برسد. در این شرایط میلگرد از نقطه‌ای که به آن حرارت وارد می‌شود، بریده خواهد شد. مانند روش برش و خم میلگرد سرد این روش هم مزایایی دارد. مهم‌ترین مزیت‌های این روش عبارت‌اند از:  سرعت بالای برش و ایجاد تراشه‌های اندک.
معایب برش میلگرد به روش گرم هزینه بالای ابزار است. به‌عبارتی مزایای برش میلگرد به روش سرد را حالا می‌توان به عنوان معایب روش گرم درنظر گرفت. به‌طور مثال در برش گرم با مشکل تولید گازهای سمی، آسیب میلگرد و تغییر خواص آن مواجه هستیم. از طرفی دیگر، دقت برش میلگرد در این روش کمتر است.

۵ ابزار برای برش میلگرد

برای برش میلگرد از ابزار‌های مختلفی استفاده می‌شود. با توجه به مزایا و معایبی که بررسی شد، استفاده از ابزار برش میلگرد به روش سرد در اولویت است. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین ابزاری که برای برش میلگرد استفاده می‌شود، خواهیم پرداخت. 

میلگرد

۱- برش میلگرد با اره دستی

همان‌طور که پیداست، برای برش میلگرد از انرژی دست استفاده می‌شود. این روش مناسب برش میلگردهای دارای ضخامت کم است. اره‌های دندانه ریزتر برای میلگرد‌های با ضخامت کم و اره‌های دارای دندانه‌های درشت‌تر برای میلگردهای ضخیم‌تر استفاده می‌شوند. 
در این روش برش میلگرد امکان تاب‌برداشتن، شکستن و خسارت‌دیدن میلگردها وجود دارد. همچنین این روش دقت کمی دارد. برش میلگرد با اره دستی می‌تواند برای اپراتور دستگاه هم خطرات زیادی داشته باشد و باید از تجهیزات ایمنی و لوازم کار مناسب استفاده کند.

۲- برش میلگرد با اره لنگ

در این روش با عقب و بالارفتن دستگاه، میلگرد بریده می‌شود. این روش برش میلگرد دقت کمی دارد و ضایعات زیادی تولید می‌کند. به همین دلیل است که از این روش کمتر استفاده می‌شود. در برش میلگرد، این اره کمترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده است. 

۳- برش میلگرد با دستگاه خم و برش میلگرد یا میلگرد بر

از دستگاه خم و برش میلگرد یا میلگردبر برای برش میلگردهایی با ضخامت بالا استفاده می‌شود. در بازار انواع تک فاز و سه فاز این دستگاه موجود است. انواع مختلفی از دستگاه میلگردبر برقی یا ماشینی هم وجود دارد. دستگاه میلگردبر با سایز 25، دستگاه میلگردبر با سایز 28 و دستگاه میلگردبر با سایز 32 هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از این دستگاه‌ها بیشتر از روش‌های دیگر برای برش میلگرد استفاده می‌شود.  

۴- برش میلگرد با واترجت


واترجت روشی است که در آن از موتورهای آبی پرفشار برای برش میلگرد و بیشتر از آن اجسام سخت استفاده می‌شود. این دستگاه دقت و سرعت بالایی دارد و مناسب برش سنگ است. از این دستگاه به‌دلیل دقت و سرعت خوبی که دارد در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. 

۵- برش میلگرد با پلاسما یا هوابرش


در روش برش میلگرد با پلاسما یا هوابرش، از هوای فشرده برای برش میلگرد استفاده می‌شود. این ابزار برای برش میلگرد به روش گرم عمل می‌کند. در این مدل دستگاه‌ها، مشعلی وجود دارد که گاز فشرده از آن با سرعت زیاد خارج می‌شود. در این روش برش حرارتی میلگرد، حدود ۲۵ هزار درجه سانتی‌گراد حرارت متمرکز بر میلگرد وارد می‌شود و نقطه مورد نظر را ذوب می‌کند و برش می‌دهد.

بدترین روش برش میلگرد

هر کاری به ابزار تخصصی همان کار نیاز دارد. گاهی این تصور غلط وجود دارد که برای صرفه جویی در زمان و یا کاهش هزینه ها می توان برای برش میلگرد از سایر ابزار های برشی مانند فرز و یا دستگاه پروفیل بر استفاده کرد. برش با این دستگاه ها دقت بسیار کمی دارد و علاوه بر اینکه به دستگاه برشی آسیب می زند ممکن است خطر بسیار بالایی برای اپراتور ایجاد کند. 
 

بدترین روش برش میلگرد

صفحات برشی در فرز و پروفیل بر استحکام کمی دارد و ممکن است در حین کار شکسته و به اطراف پرتاب شده و حادثه ایجاد کند. این در حالیست که در قیچی میلگردبر تیغه های برش با استحکام بالا مخصوص برش میلگرد تعبیه شده است. 

بهترین روش برای برش یا خم میلگرد ساختمانی 

بهترین روش برش میلگرد

تا اینجا روش‌های مختلف برش و خم میلگرد را بررسی کردیم. همان‌طور که اشاره شد، برای برش میلگرد از دو روش سرد و گرم استفاده می‌شود. ابزاری که از روش گرم برای برش میلگرد استفاده می‌شود، به‌دلیل تغییر در ساختار و خواص میلگرد، تولید گازهای سمی و ضایعات چندان مناسب نیستند. 

بنابراین، بهترین روش‌ برش و خم میلگرد، به روش سرد و با استفاده از دستگاه میلگرد بر است. امروزه استفاده از روش‌های سرد مانند قیچی میلگرد بر هیدرولیکی و برقی پرطرفدارترین و بهترین روش برش میلگرد هستند. زیرا تیغه های برش با استفاده از نیروی مکانیکی سطح مقطع میلگرد را برش می دهند. بااینکار در ساختار میلگرد تغییری ایجاد نمی شود و میلگرد استحکام خود را از دست نمی دهد.

اگر هنوز هم سوالی در رابطه با انواع قیچی میلگرد بر دارید می توانید با  مشاورین ما در سهند ابزار تماس بگیرید. سهند ابزار تولید کننده انواع قیچی میلگرد بر و همچنین تامین کننده لوازم جانبی قیچی مانند تیغه قیچی میلگرد بر است.