دستگاه بتونیر که به آن مخلوط‌کن بتن هم گفته می‌شود، یک دستگاه بسیار مهم و کاربردی در صنعت ساختمان برای تولید بتن در حجم کم است. طرز کار این دستگاه بسیار ساده است. بعد از روشن‌کردن میکسر و به‌حرکت درآمدن دیگ، مواد مورد نظرتان را به آن اضافه کنید و پس از مدتی مشخص، مخلوط همگن (بتن مورد نظر) را  تخلیه و استفاده کنید. 
مهم‌ترین مزیت استفاده از این دستگاه، بالابردن سرعت کار در محل ساخت‌وساز است. بنابراین، استفاده از میکسر بتن باعث صرفه‌جویی در زمان، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و عدم نیاز به مخلوط دستی مصالح می‌شود. همچنین این دستگاه، بتن باکیفیت‌تری را تولید می‌کند. 
شاید انتخاب و خرید بتونیر مناسب از میان مدل‌های مختلف موجود در بازار کار دشواری به‌نظر برسد. در این راهنمای خرید بتونیر به بیان نکاتی خواهیم پرداخت که کمک می‌کنند بهترین بتونیر را با توجه به پروژه‌ای که پیش رو دارید و بودجه‌ای که درنظر گرفته‌اید، انتخاب و خریداری کنید.   

انواع میکسر بتن یا بتونیر

میکسر بتن یا به اصلاح، بتونیر، برای پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف، مدل‌های مختلفی را شامل می‌شود. در ادامه، انواع این دستگاه‌ها را به‌همراه ویژگی‌هایشان معرفی می‌کنیم.

  •  بتونیر ۳۰۰ لیتری

انواع میکسر بتن

بتونیر 300 لیتری در انواع  تک‌فاز و سه‌فاز و با موتورهای بنزینی و دیزلی در بازار موجود است. در هنگام خرید بتونیر 300 لیتری علاوه‌بر ظرفیت و نوع موتور، با دو نوع دستگاه 300 لیتری دنده‌زیر و 300 لیتری دنده‌کمر هم مواجه خواهید شد. در بتونیر 300 لیتری دنده‌زیر، نیروی محرک دیگ توسط دنده و زنجیر و از قسمت زیر دیگ تامین می‌شود. 
مزیت این دستگاه نسبت به بتونیر با دنده دور دیگ در کیفیت، کارایی و تولید سر و صدای کمتر است. سیستم تخلیه این بتونیر توسط فرمان و گیربکس و به‌صورت دستی است. بتونیر 300 دنده‌زیر از ورق آهن 3 و 4 میلی ساخته شده است. قدرت محرک بتونیر 300 دنده دور دیگ  به‌وسیله موتور به دنده دور دیگ منتقل می‌شود و باعث حرکت دیگ می‌شود. این دستگاه صدای بیشتری تولید می‌کند و بارگیری و فرمان آن از طریق گیربکس و فرمان است. بتونیر 300 دنده دور دیگ در انواع برقی، بنزینی و دیزلی تولید می‌شود.  
 

  • بتونیر ۴۰۰ لیتری

بتونیر 400 لیتری هم مانند بتونیر 300 لیتری دارای مدل‌های دنده زیر و دنده دور دیگ است. به‌علاوه، هنگام خرید بتونیر با انواع برقی و دیزلی، دو چرخ و چهار چرخ این دستگاه مواجه می‌شوید. ضخامت ورق آهنی که دستگاه بتونیر 400 از آن ساخته شده است بیشتر از میکسرهای 300 لیتری است. این دستگاه دارای فرمان مدل گیربکسی است و  استفاده از آن برای پروژه‌های عمرانی کوچک و ساختمان‌سازی توصیه می‌شود.  
 

  • بتونیر دنده کمر

منظور از دنده‌کمر در بتونیر، روش انتقال نیرو در این دستگاه است؛ انتقال نیرویی که اتلاف بسیار کمی دارد. چرخ دنده این مدل میکسر بتونیر در وسط قرار گرفته است و اندازه آن بزرگ‌تر از چرخ‌دنده مدل‌های دنده زیر است. استفاده از این مدل بتونیر برای پروژه‌های متوسط توصیه می‌شود. 

  • بتونیر دنده زیر

این مدل میکسر بتن در اصل یک تسمه نقاله افقی است. رایج‌ترین مدل میکسری که استفاده می‌شود، سیستم دنده زیر است.  چرخ‌دنده این سیستم کوچک است و نیرو از این چرخ‌دنده به چرخ دنده بزرگ‌تری در کف دیگ منتقل می‌شود. استفاده از سیستم دنده زیر برای بتونیرهای کم‌حجم بسیار مناسب است. طرز استفاده این دستگاه بسیار ساده است و بتن باکیفیتی را تولید می‌کند. 
 

مهم‌ترین فاکتورها قبل از خرید بتونیر یا میکسر بتن

برای خرید بهترین دستگاه میکسر بتن از بررسی نکاتی شروع کنید. این نکات به شما کمک می‌کنند دستگاهی را انتخاب کنید که واقعا به آن نیاز دارید. 

  • ظرفیت

اولین چیزی که در خرید بتونیر اهمیت دارد، ظرفیت دستگاه است. ظرفیت میکسر بتنی که خریداری می‌کنید باید با نیازهای روزانه پروژه شما هم‌خوانی داشته باشد. پروژه‌های کوچک به ظرفیت کم و متوسط نیاز دارند، درحالی‌که برای پروژه‌های بزرگ‌تر به خرید بتونیری با ظرفیت بالا نیاز دارید. دستگاهی را انتخاب کنید که در ظرفیت‌های استانداردی مانند 120، 250، 400 کیلوگرمی و... تولید شده باشد.  

  • منبع انرژی و میزان قدرت

منبع انرژی و قدرت موتور مواردی هستند که در خرید بتونیر اهمیت زیادی دارند. منبع انرژی برقی، بنزینی یا دیزلی، قابلیت‌ها، مزایا و معایب هر یک را درنظر بگیرید. 

  • نوع مکانیسم (دنده‌کمر یا زیر بودن)

بعد از بررسی ظرفیت، منبع انرژی و قدرت، نوع مکانسیم دستگاه را درنظر بگیرید. عموما بتونیرهای کوچک را با مکانسیم دنده زیر دیگ و نمونه‌های بزرگ‌تر با مکانیسم رولیک لاستیک یا دنده کمر طراحی می‌شوند. مکانیسمی را انتخاب کنید که برای حجم کاری شما مناسب‌تر است. 

  • کیفیت قطعات و موتور

با توجه به میزان استفاده‌ای که از یک دستگاه بتونیر در پروژه‌های ساختمانی می‌شود، کیفیت و مقاومت در برابر ضربه از نکات مهمی است که نباید فراموش کنید. در این مورد به‌خوبی تحقیق کنید و بتونیری را خریداری کنید که کیفیت بالایی داشته باشد. 

  • قیمت

در نهایت، قیمت‌ها را بررسی کنید و دستگاهی را انتخاب کنید که قیمت مناسب و کیفیت بالاتری را ارائه می‌دهد. همچنین خرید بتونیر را از فروشندگان معتبر انجام دهید تا از کیفیت، گارانتی و خدمات پس‌از فروش بسیار خوب آن اطمینان حاصل کنید. 
 

بهترین میکسرهای بتن بازار

اگر قصد خرید یک میکسر باکیفیت را دارید در ادامه راهنمای خرید بهترین میکسرهای بتن را آورده‌ایم. با ما همراه باشید تا ویژگی و مزایای هر مدل را بررسی کنیم. 
 

بتونیر دنده کمر 300 لیتری سهند 


دستگاه بتونیر 300 لیتری سهند با الکتروموتور برقی کار می‌کند و یکی از متداول‌ترین دستگاه‌های بتونیر است. این دستگاه به راحتی جابه‌جا می‌شود و کیفیت بسیار بالایی دارد. از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موتور تک‌فاز با قدرت 3 اسب بخار و سرعت 1400 دور در دقیقه، گیربکس دارای دندانه‌های برنزی یا چدنی، دیگ ساخته‌شده با ورق فولادی 4 میل نوردشده در کف و ورق فولادی 3 میل در دیواره‌ها، دنده‌کمر نشکن چدنی، دیگ و اتاق دیگ بزرگ‌تر از سایر مدل‌ها و... اشاره کرد. 

بتونیر دنده کمر 400 لیتری سهند 

بتونیر ۴۰۰ لیتری

ظرفیت بسیار خوب و بدنه محکم باعث شده است که بتونیر دنده کمر 400 لیتری سهند در لیست بهترین میکسرهای بتن بازار قرار بگیرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه، استهلاک کم و قیمت بسیار مناسب است. الکترو موتور تک‌فاز با قدرت 3 اسب بخار، امکان شخصی‌سازی الکتروموتور و گیربکس، استفاده از ورق فولاد نورد 4 میلی‌متری در کف و ورق 3 میلی‌متری در دیواره‌ها و کیفیت بسیار خوب بدنه دیگ از ویژگی‌های این مدل بتونیر است. 
منظور از شخصی سازی الکتروموتور و گیربکس اینست که شما می توانید با توجه به بودجه و نیاز پروژه خود الکتروموتور و گیربکس را از بین انواع مدل های موجود انتخاب کنید. در حقیقت تنها یک مدل الکتروموتور و یک نوع گیربکس برای این محصول در نظر گرفته نشده است. شخصی‌سازی الکتروموتور و گیربکس یک مزیت بسیار خوب است که این امکان را فراهم می‌کند تا با حفظ کیفیت بالا دستگاه بتونیر را با قیمت مناسب‌تری خریداری کنید. 

بتونیر دنده زیر

بتونیر دنده زیر 400 لیتری مدل Z400 

این دستگاه بتونیر بی‌اغراق یکی از بهترین دستگاه‌های ساخت ایران است. بتونیر دنده زیر 400 لیتری مدل Z400 
دارای الکتروموتور با قدرت 3 اسب بخار و سرعت 1400 دور در دقیقه، شاسی تقویت‌شده، گیربکس حلزونی VF86 و  دنده زیر فولادی درجه‌یک و شاسی باکیفیت است. دیگ دستگاه از ورق 2 میلی‌متری در بدنه و ورق 4 میلی‌متری در کف ساخته شده است. طراحی بسیار خوب و کیفیت بالای این دستگاه آن را به یک انتخاب مطمئن تبدیل کرده است. 

سخن پایانی
در راهنمای خرید بتونیر شما را با انواع میکسر بتن، نکاتی که باید در خرید این دستگاه در نظر بگیرید و بهترین بتونیرهای موجود در بازار آشنا کردیم. اگر قصد خرید یک بتونیر درجه‌یک را دارید، می‌توانید همین حالا با سهند ابزار تماس بگیرید تا با دریافت مشاوره تیم متخصص مجموعه، بهترین میکسر را با توجه به ویژگی‌های پروژه و بودجه‌ای که درنظر گرفته‌اید، انتخاب کنید. سهندابزار مرجع فروش باکیفیت‌ترین میکسرهای بازار با قیمت مناسب، ضمانت کیفیت و خدمات پس‌از فروش است.