خرابی بتونیر یکی از مشکلاتی است که اگر در حین انجام پروژه رخ دهد کارفرمایان را به صورت جدی دچار مشکل می کند. بتونیر یا مخلوط‌کن بتن دستگاهی است که برای تولید حجم کم بتن در عملیات ساختمانی استفاده می‌شود. این دستگاه، سیمان، شن و ماسه و مقادیر مناسب آب را به‌صورت همگن مخلوط می‌کند تا بتن تولید شود. 
میکسر بتن یا بتونیر به‌دلیل حجم کاری و ارتباط مستقیم با مصالح دچار سایش و خرابی می‌شود. این سایش و خرابی ممکن است در قطعات مختلف دستگاه رخ دهد که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید و به‌موقع برای تعمیر دستگاه اقدام کنید. 
در این مقاله به بیان انواع خرابی در قطعات مختلف بتونیر می‌پردازیم؛ چراکه آشنایی با دلایل خرابی بتونیر به شما کمک می‌کند تا به نگهداری بهتر و تعمیر این دستگاه پرکاربرد و مهم بیشتر دقت کنید.

آشنایی با میکسر بتن

آشنایی با خرابی‌های رایج دستگاه بتونیر 

برای پیشگیری از خرابی بتونیر و افزایش طول عمر این دستگاه باید ابتدا قطعات اصلی و دلایل خرابی هر قطعه را بشناسید و از آن‌ جلوگیری کنید. در ادامه، رایج‌ترین خرابی‌های دستگاه بتونیر و دلایل آن را بررسی می‌کنیم.  

  • خرابی موتور بتونیر و دلایل آن

موتور اصلی‌ترین قسمت دستگاه بتونیر است که انواع برقی، بنزینی یا گازوئیلی دارد. مشکلات مربوط به موتور بتونیر یکی از شایع‌ترین دلایل خرابی دستگاه است. مهم‌ترین مشکلات مربوط به موتور شامل پوسیدگی و پارگی تسمه یا خرابی اتصالاتی است که صفحه نگهدارنده موتور را به شاسی متصل می‌کند. 
برای جلوگیری از بروز این مشکلات توصیه می‌شود بررسی‌های دوره‌ای موتور توسط یک تعمیرکار مجرب را جدی بگیرید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. در بتونیر مدل برقی بررسی الکتروموتور در فواصل شش ماهه کافی است؛ چراکه این موتورها به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند. درحالی‌که بتونیر بنزینی یا دیزلی به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند. 
توصیه می‌شود روغن این مدل موتورها را قبل از هر بار استفاده از دستگاه بررسی کنید و در فواصل شش ماهه سرویس کلی موتور را جدی بگیرید. این موارد کمک می‌کنند تا موتور بتونیر دیرتر خراب شود و طول عمر و کارایی بهتری داشته باشد. مهم‌ترین قسمت‌هایی که در بررسی موتور بتونیر باید درنظر بگیرید، محکم‌بودن اتصالات و  پیچ‌و‌مهره‌ها، محکم‌بودن دوفولی بزرگ و کوچک که موتور را به دنده گرداننده وصل می‌کنند و سلامت سیستم محرکه و موتور است. 
 

خرابی موتور بتونیر

  • خرابی بتونیر ناشی از مشکلات مربوط به دیگ 

عدم چرخش دیگ و ساییدگی، ایجاد ترک یا سوراخ در جداره آن از دلایل شایع خرابی بتونیر است. دیگ بتونیر به مرور زمان دچار این مشکلات می‌شود که در نهایت خرابی دستگاه را به‌دنبال دارد. 
برای مراقبت از دیگ بتونیر توصیه می شود همواره از 70 درصد ظرفیت دیگ استفاده کنید. اینکار مانع از وارد شدن فشار در قسمت اتصالات می شود.
جنس دیگ بتونیر باید از فولاد با ضخامت استاندارد ساخته شده باشد. معمولا ضخامت کف دیگ را از سایر قسمت ها بیشتر در نظر می گیرند.
نکته آخری که باید در استفاده از دیگ بتونیر در نظر داشت اینست که هر بار پس از استفاده کاملا تخلیه شده و به طور کامل تمیز شود. اگر بتن لابلای چرخ دنده ها خشک شود علاوه بر اینکه تعادل دیگ بر هم می خورد ممکن است دنده های دیگ آسیب ببیند.
 

  • خرابی بتونیر و مشکل بلبرینگ 

بلبرینگ قطعه‌ای است که کمک می‌کند انتهای دیگ بتونیر روی شاسی سوار شود و بچرخد. فرسودگی، خوردگی یا خردشدگی بلبرینگ‌ها از دلایل دیگر خرابی بتونیر هستند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای جلوگیری از خرابی بتونیر، بررسی منظم و گریسکاری به اندازه بلبرینگ‌ها را فراموش نکنید. 

البته از آنجا که بلبرینگ در بتونیر یک قطعه مصرفی به شمار می آید می توانید در سرویس های دوره ای آن را تعویض نمایید.

  •  خرابی گیربکس بتونیر

گیربکس وظیفه گرداندن دیگ و ثابت نگه‌داشتن آن را برعهده دارد و یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل خرابی بتونیر است. مهم‌ترین دلایل خرابی گیربکس، بیش‌از حد سفت‌بودن اتصال گیربکس به شفت شاسی، تنظیم‌‌نبودن میزان واسکازین و خردشدن دنده‌های گیربکس است. سلامت گیربکس، کاهش فشار دستگاه و میزان استاندارد واسکازین داخل گیربکس از مواردی هستند که باید به‌صورت دوره‌ای و دائم بررسی شوند تا از خرابی گیربکس بتونیر جلوگیری شود. 
 

  • پارگی تسمه  بتونیر

یکی دیگر از دلایل خرابی بتونیر پارگی تسمه است. دلیل این مشکل که با مرور زمان اتفاق می افتد می تواند فرسودگی و سایش یا کیفیت پایین تسمه باشد. این مورد یکی از دلایل شایع خرابی بتونیر است که زیاد اتفاق می‌افتد.
 به همین دلیل توصیه می‌شود همیشه یک تسمه زاپاس برای میکسر بتن خود داشته باشید تا درصورت خرابی، آن را تعویض کنید. همچنین بهتر است قبل از روشن‌کردن دستگاه، سلامت تسمه را چک کنید تا از پارگی ناگهانی آن جلوگیری شود. 

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مشکلات بتونیر و  دلایل آن را به‌صورت خلاصه مشاهده کنید.  

 

شایع‌ترین مشکلات دستگلاه بتونیرمهم‌ترین دلایل آن
مشکل در چرخش دیگ میکسر-    مشکلات مربوط به فولی و تسمه
-    مشکلات مربوط به موتور
-    شکستگی دنده کمر 
لرزش دستگاه بتونیر-    خرابی شاسی
-    مشکلات مربوط به تسمه و فولی
-    خرابی بیرینگ
-    ایراد دنده کمر و پینیون
حرکت سخت دیگ بتونیر-    خرابی گیربکس، دنده کمر و پینیون
-    مشکل خلاصی دستگیره گیربکس
-    خرابی بیرینگ و قطعه کله‌قندی
-    سفتی مواد داخل دیگ
سوراخ‌شدن یا ترک‌برداشتن جداره مخزن-    پوسیدگی در اثر باقی‌ماندن مواد 
-    فشار بیش‌از حد سیال سنگین بتن
شکستگی و خرابی دنده‌ها -    باقی‌ماندن بتن‌ و خشک‌شدن آن و ایجاد فشار مضاعف در حین کار
-    عدم اجرای صحیح روانکاری
خرابی گیربکس-    نشت روغن از مخزن گیربکس 
-    عدم آب‌بندبودن کاسه نمد در دو سمت شفت ورودی و خروجی

 

نکات تعمیر و نگهداری بتونیر یا میکسر بتن

تعمیر و نگهداری دوره‌ای و منظم دستگاه بتونیر باعث جلوگیری از خرابی دستگاه و هزینه‌های سنگین تعمیرات کلی در آینده می‌شود. تعمیرات دوره‌ای باعث می‌شود با هزینه کمتری دستگاه را راه‌اندازی کنید و طول عمر آن را بالا ببرید. تعمیر و نگهداری برای جلوگیری از خرابی بتونیر شامل سه مرحله کلی است. 

  • تمیزکردن و روغن‌کاری

دنده‌ها در دستگاه بتونیر فشار زیادی را تحمل می‌کنند و روغن‌کاری منظم آن‌ها باعث افزایش طول عمر و بهبود کارکرد آن‌ها می‌شود. همچنین تمیزکردن دستگاه از خرابی ناگهانی و هزینه‌های بعدی تعمیرات بتونیر جلوگیری می‌کند. 

  • بررسی قطعات الکتریکی 

بررسی قطعات الکتریکی به‌ صورت منظم و دوره‌ای کمک می‌کند از خرابی بتونیر جلوگیری کنید و هزینه‌های تعمیرات آتی را کاهش دهید.  

  • بررسی تیغه‌ها، چرخ دنده و تسمه 

تیغه‌ها، چرخ‌دنده و تسمه را بهتر است قبل از هربار استفاده از دستگاه چک کنید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. این موارد مهم‌ترین نکات تعمیر و نگهداری دستگاه و جلوگیری از خرابی ناگهانی آن هستند. 

جمع‌بندی 
همان‌طور که اشاره شد، بتونیر یک دستگاه بسیار مهم در صنعت ساختمان است و خرابی آن می‌تواند دردسرهای جدی را به‌دنبال داشته باشد. بهترین روش جلوگیری از خرابی بتونیر، روش پیشگیرانه است. این روش شامل تعمیر و نگهداری دائم و بررسی سلامت قطعات بتونیر در فواصل زمانی منظم است؛ روشی که کمک می‌کند در هزینه‌های تعمیرات صرفه‌جویی کنید و طول عمر دستگاه و قطعات آن را افزایش دهید.
 آخرین نکته ای که باید در نظر داشته باشید کیفیت قطعات است. قطعات باکیفیت از خرابی بتونیر و تعمیرات مداوم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند. تیم تخصصی سهندابزار درکنار شماست تا باکیفیت‌ترین ابزار و قطعات را به‌دست شما برساند و شما را در خرید، تعمیر و نگهداری بتونیر راهنمایی کند.