قبل از پرداختن به موضوع خرابی بالابر ساختمانی بد نیست با نحوه کار بالابر ساختمانی باید با نصب و راه اندازی اصولی بالابر آشنا شویم. نصب و راه اندازی اصولی تا حد زیادی از خرابی بالابر ساختمانی جلوگیری می¬کند.
پس از آنکه با توجه به ظرفیت حمل بار و ارتفاع مورد نظر، بالابر خود را انتخاب کردید نوبت به اتصال و مونتاژ آن می رسد. برای اینکار ابتدا پایه ها، ریل و کالسکه  را به محل مورد نظر خود جهت نصب منتقل نمایید.

اجزای بالابر ساختمانی

در این مرحله، اول پایه ها را در فاصله 194 سانتیمتری یکدیگر قرار می دهیم. سپس ریل را به نحوی در داخل پایه ها قرار می دهیم که سر بسته آن به سمت لبه پشت بام و محل انتقال بار قرار بگیرد. پس از نصب ریل، استراکچر را برگرداننده و آن را در محل نهایی قرار می دهیم و پایه های آن را محکم می کنیم. در صورت امکان ابتدا پایه های بالابر جوش داده شده و سپس با وزنه سنگین شود. داخل کالسکه الکتروموتور، گیربکس، کلید و قرقره به همراه سیم بکسل قرار می گیرد. بر روی کالسکه چهار بلبرینگ قرار دارد که به حرکت کالسکه بر روی ریل کمک می کند. کالسکه را از طرفی که قرقره به سمت لبه دیوار باشد و کلید به سمت کاربر داخل ساختمان باشد، وارد ریل می کنیم و پس از اینکه تمام کالسکه به درستی در محل قرار گرفت، انتهای ریل را با پیچ، میلگرد و یا خاموت می بندیم که از آن خارج نشود.

زمانیکه دستگاه آماده بکار شد یک اپراتور ماهر که در کنار دستگاه بالابر ساختمانی قرار دارد، می تواند کار را شروع نماید. اپراتور به کمک کلیدی که در اختیار دارد باکت را که بوسیله قلاب به سیم بکسل متصل است به پایین ساختمان هدایت کرده و فردی که در پایین کارگاه ساختمانی قرار دارد باکت بالابر را با مصالح ساختمانی پر کردده و بر حسب نیاز مابین طبقات اقدام به جابه‌جایی و حمل بار می نمایند.

پر استهلاک ترین قطعه در بالابر ساختمانی چیست؟

پراستهلاک ترین قطعات بالابر ساختمانی

هر دستگاه بالابر حمل مصالح ساختمانی از قطعات متعددی تشکیل شده است. تمامی اجزای این دستگاه تحت فشار بسیار بالایی قرار دارند، فشاری که به علت حمل بارهای سنگین بیشتر از ظرفیت بر تمامی بخش‌های بالابر وارد می ‌شود قطعات این دستگاه را در مسیر استهلاک قرار داده و در نهایت منجر به خرابی بالابر ساختمانی می شود. از پر استهلاک ترین قطعات در بالابر حمل مصالح می توان به الکتروموتور و گیربکس و همچنین شکستگی شاسی بالابر اشاره نمود.

  • الکتروموتور: از عمده ترین دلایل خرابی الکتروموتور می توان به استفاده از بالابر بیشتر از توان الکتروموتور اشاره کرد. در بعضی موارد سنگین نمودن بیش از حد بالابر ساختمانی باعث فشار زیاد بر روی الکتروموتور شده و همین عامل باعث داغ شدن بیش از حد سیم پیچ و سوختگی آن می شود.
  • گیربکس: گیربکس حلزونی بالابر ساختمانی به دلایل مختلفی می تواند دچار مشکل و خرابی شود که مهمترین آنها عبارتند از: تراز نبودن سطح نصب گیربکس که منجر به فشار زیاد بر روی چرخ دنده ها شده و شکستگی چرخ دنده ها در این موارد رخ می دهد. همچنین مقدار کم روغن واسکازین که می تواند باعث خوردگی چرخ دنده ها نیز گردد. از دیگر دلایل خرابی در گیربکس می توان به ترک در پوسته گیربکس اشاره کرد، ا گر پوسته گیربکس به ‌دلایل مختلفی مانند ضربات ناگهانی دچار ترک و شکستگی شود، روغن می‌تواند از درزهای موجود در پوسته به بیرون نشت پیدا کند. در صورت مواجهه با این مشکل باید پوسته گیربکس تعویض شود. برای جلوگیری از ترک خوردگی بهتر است از گیربکس‌هایی با پوسته مقاوم‌ تر مانند چدن استفاده نماییم.
  • شکستگی شاسی: از دیگر دلایل خرابی بالابر ساختمانی می توان به شکستگی شاسی اشاره نمود. این بخش از بالابر در واقع تکیه‌گاه دستگاه است. شاسی بالابر در اثر فشار زیاد حاصل از حمل مصالح بیشتر از توان تعریف شده باعث شکستگی در بازوها می شود. این قسمت از بالابر از حساسیت بیشتری برخوردار است و در صورت آسیب دیدن می تواند منجر به وقوع اتفاقات ناخوشایندی گردد.

مهم‌ترین دلایل اصلی خرابی بالابر ساختمانی

توصیه مهم
به منظور جلوگیری از کار افتادگی و خرابی بالابر ساختمانی حتماً قبل از استفاده، از سالم بودن تمامی قطعات و اتصالات بالابر اطمینان حاصل نمایید.

مهم ترین دلیل اصلی خرابی بالابر ساختمانی

بخش مهمی از خرابی‌ بالابر ساختمانی مربوط به علت نصب غیر اصولی بالابر، روش‌های ناصحیح در نگهداری و یا عدم توجه به اصول نگهداری از دستگاه بالابر اتفاق می‌افتد. برای عیب یابی بالابر مصالح ساختمانی باید درک درستی از نوع خرابی‌ها و علت آنها داشته باشید.

نکات مهم در نگهداری بالابر ساختمانی

همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین راهکار نگهداری از هر وسیله‌ای درست استفاده کردن از آن است. این مسئله در مورد نگهداری و جلوگیری از خرابی بالابر ساختمانی نیز صادق است. از نکات مهم در نگهداری از بالابر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده صحیح از بالابر و تناسب داشتن حمل بار با ظرفیت واقعی بالابر
  • بازدید منظم و انجام سرویس و روغن کاری به صورت دوره ای