بالابر ساختمانی که برخی اوقات با نام وینچ ساختمانی یا بالابر کارگاهی هم شناخته می‌شود، از تجهیزات تخصصی ساختمانی‌ست. ظرفیت بالابر ساختمانی بین 300 کیلوگرم تا 3 تن است. این وسیله در ساختمان‌های درحال ساخت یا بازسازی برای حمل عمودی مصالح، تجهیزات و به‌طورکلی بار سنگین استفاده می‌شود. 
البته، بهتر است بدانید، در بسیاری از مراکز بارگیری، اسکله‌ها، معادن، انبارها و... برای تخلیه یا بارگیری از این دستگاه استفاده می‌شود. این دستگاه از یک سیم‌بکسل، یک قرقره معمولی که سیم را دور خود جمع می‌کند، خرپا و استراکچر برای بالابردن قدرت دستگاه، گیربکس، باکت، دینام یا الکتروموتور و کالسکه ساخته شده و دارای طیف متنوعی است. 
بالابر ساختمانی به عملیات ساختمانی سرعت می‌بخشد و از طرفی ایمنی پروژه‌های ساختمانی را بالا می‌برد. با وجود این دستگاه از نیروی انسانی برای بالابردن بارهای سنگین استفاده نمی‌شود و درنتیجه احتمال آسیب‌دیدگی کارگران کاسته می‌شود. از طرفی خساراتی که در حمل بار به وسیله انسان به مصالح وارد می‌شود، در این نوع حمل به حدود صفر می‌رسد. بنابراین، در نبود وینچ ساختمانی عملیات ساختمانی بسیار کند و دشوار و همراه با خسارات مالی و جانی فراوان هستند. این وسیله دارای ظرفیت و توان‌های مختلفی است که در این مطلب به بررسی ظرفیت بالابر ساختمانی و انواع آن می‌پردازیم.

انواع بالابر ساختمانی یا مصالح

انواع بالابر ساختمانی

بالابرهای ساختمانی از پرکاربردترین انواع بالابرها هستند که برای بالا و پایین‌بردن مصالح و تجهیزات ساختمانی استفاده می‌شوند و سرعتی در حدود 20 دور در دقیقه دارند که باعث می‌شود هر 20 متر را در یک دقیقه طی کنند. این بالابرها که به آن‌ها بالابر کارگاهی هم گفته می‌شود، با توجه به تعداد فاز الکتروموتور و ظرفیت بالابر ساختمانی انواع مختلفی دارند. به‌طور مثال، بالابرهای ساختمانی با توجه به ظرفیت وزنی به شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند.

 • بالابر با ظرفیت 150 کیلوگرم با توان 3 اسب بخار؛
 • بالابر ساختمانی با ظرفیت 350 کیلوگرمی و توان 3 اسب بخار؛
 • بالابرکارگاهی با ظرفیت 550 کیلوگرمی و توان 5.5 اسب بخار؛
 • بالابر 750 کیلوگرمی با توان 7.5 اسب بخار؛
 • بالابر یک تنی با توان 10 اسب بخار.

با وجود این دسته‌بندی‌ها، مهم‌ترین نوع تقسیم‌بندی بالابرها، به 2 دسته بالابرهای تک فاز و سه فاز است که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

حداکثر ظرفیت بالابر ساختمانی تک فاز

این بالابر با برق 220 ولت شهری کار می‌کند و نیرویی که الکتروموتور تک فاز آن برای جابه‌جایی بار تولید می‌کند تا توان 3 اسب بخار است. ظرفیت بالابر ساختمانی تک فاز تا 250 کیلوگرم است. از این نوع بالابر برای فضاهای شهری که برق تک فاز به سادگی در دسترس است بیشتر استفاده می‌شود و از لحاظ هزینه هم نسبت به بالابرهای سه فاز مقرون‌به‌صرفه‌تر است. 

حداکثر ظرفیت بالابر ساختمانی سه فاز

این نوع بالابر همان‌طور که پیداست با برق سه فاز 380 ولت کار می‌کند و موتور قوی‌تری دارد. ظرفیت بالابر ساختمانی سه فاز بیش از 250 کیلوگرم است و بیشتر، کاربردهای صنعتی دارد. استفاده از این نوع بالابر در پروژه‌ها هزینه‌برتر است. همچنین بد نیست بدانید، در پروژه‌هایی که دسترسی به برق سه فاز وجود ندارد با کمک درایو یا اینورتر، برق تک فاز به سه فاز تبدیل می‌شود.

حداکثر ظرفیت بالابر ساختمانی

چند نکته مهم قبل از انتخاب بالابر ساختمانی

قبل از انتخاب بالابر ساختمانی به‌غیر از ظرفیت بالابر ساختمانی و هزینه‌های پروژه، لازم است به این موارد هم توجه داشته باشید. 

 • ریل‌ها و پایه‌های بالابری که انتخاب می‌کنید را بررسی کنید و مطمئن شوید که از مقاومت کافی با توجه به نیاز پروژه شما برخوردارند. 
 • بالابر را از برندهای معتبر انتخاب کنید و دقت کنید الکتروموتورها، سیم‌پیجی‌ها و سایر تجهیزات، کیفیت لازم را داشته باشند. به‌طور مثال، دقت کنید که سیم‌پیچی دینام حتما مسی باشد.
 • سرعت بالابری که انتخاب می‌کنید را در نظر بگیرید. این نکته را نباید فراموش کنید که سرعت‌های بالا ریسک بروز خطر را در پروژه‌های ساختمانی بالا می‌برند.
 • جنس دندانه‌ها از دیگر مواردی هستند که باید قبل از انتخاب بالابر ساختمانی از کیفیت آن مطمئن شوید.
 • امکان کنترل از راه دور بالابر را در پروژه‌هایی که به امکان کنترل بالابر از فاصله دور نیاز است را در نظر بگیرید تا بعدها دچار دردسر نشوید.
 • ظرفیت بالابر ساختمانی را متناسب با پروژه انتخاب کنید.
 • مقاومت و دوام شاسی بالابر ساختمانی را بررسی کنید. کیفیت و ضخامت لوله‌ها و جوش‌ها از نکاتی هستند که با امنیت جانی کارگران و محیط کار ارتباط مستقیم دارند. 
 • توان موتور را بررسی کنید و مطمئن باشید که سه اسب بخار باشد.

بالابر ساختمانی

جمع بندی نهایی

در نهایت، توجه داشته باشید که انتخاب بالابر مناسب، نیازمند تجربه و دانش کافی درباره انواع بالابر و کاربردهای مد نظر شماست. ظرفیت بالابر ساختمانی هم از مواردی است که باید حتما در نظر گرفته شود. چراکه عدم انتخاب بالابر با ظرفیت مناسب می‌تواند خسارات مالی و حتی جانی را به‌همراه داشته باشد. 
بنابراین، به‌عنوان یک توصیه مهم، هرگز بدون دانش کافی اقدام به انتخاب و خرید بالابر نکنید. از طرفی، کیفیت و ایمنی را فدای قیمت نکنید، چراکه ریسک مالی و جانی پروژه‌ها را بالا خواهید برد. برندهای معتبر را انتخاب کنید که استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند و نسبت به کیفیت کالاهایشان حساسیت بالایی دارند. 
توصیه می‌شود حتما قبل از انتخاب نهایی با کارشناسان خبره و باتجربه این حوزه مشورت داشته باشید. از بالابرها و مهم‌تر از آن نیاز پروژه‌های ساختمانی خود اطلاعات کافی داشته باشید تا بالابری با ظرفیت لازم را خریداری کنید و برای تامین برق آن هم با مشکل مواجه نشوید. در صورتی‌که به راهنمایی‌های بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید از کارشناسان سهند ابزار کمک بگیرید.