بتونیر یا میکسر بتن از اجزای مختلفی تشکیل شده است. دیگ بتونیر که با نام جام هم شناخته می شود یکی از اجزای اصلی در استراکچر آن محسوب می شود. دیگ بتونیر ممکن است به دلیل رعایت نکردن اصول استفاده صحیح و یا کیفیت پایین دچار مشکل و ایراد شود مانند دفرمگی بر اثر خوردن ضربه هنگام تمیز کاری یا جابجایی غیر اصولی، سوراخ شدگی بر اثر کار با موادی که خوردگی بسیار بالایی دارند و امثالهم. در این محتوا می خواهیم ضمن معرفی دیگ های استاندارد ، در رابطه با تولید و ساخت دیگ بتونیر سفارشی بر اساس ابعاد مورد نظر مشتری صحبت کنیم. 

تولید دیگ بتونیر استاندارد

دیگ بتونیر در ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید می شود. ظرفیت های استانداردی که با قدرت موتور الکتریکی و سایر اجزای استراکچر یا سازه اصلی سازگار باشد دو ظرفیت 300 و 400 لیتری است (البته در بازار همین دو مورد را با عناوین دیگ 350 لیتری، 450 لیتری و 500 لیتری ارائه میکنند) . استراکچر یا سازه اصلی به لحاظ ساختار ممکن است دنده کمر و یا دنده زیر باشند اما آنچه بیشترین اهمیت را در تولید دیگ بتونیر دارد ضخامت و جنس ورق آن است.
کف دیگ بیشترین میزان ساییدگی و تحمل فشار را در برخورد با مصالح دارد. به همین دلیل در تولید دیگ بتونیر ورق در کف دیگ باید ضخامت بیشتری نسبت به دور دیگ و دهانه آن داشته باشد. علاوه بر این جنس ورق کف بهتر است فولاد ضد سایش انتخاب شود که این مهم در صورت سفارش مشتری انجام خواهد پذیرفت
 

دیگ بتونیر سهند سری R و S

سهندابزار به عنوان یکی از تولید کنندگان بتونیرهای با ظرفیت 250 تا 500 لیتری، دیگ بتونیر محصولات خود را در دو سری R و S به مشتریان خود ارائه می دهد. در تولید دیگ بتونیر 300 و 400 لیتری سری R ورق نورد شده با ضخامت 3 میلیمتر در کف و ورق دور دیگ 2 میلیمتر انتخاب شده است. این دیگ ها قیمت اقتصادی تری دارند و در کاربری های سبک تر مورد استفاده قرار می گیرند.
دیگ بتونیر های 300 و 400 لیتری سهند سری S با ورق نورد شده به ضخامت کف دیگ  4 میلیمتر و دور آن 3 میلیمتر تولید می شود. این سری از دیگ ها استحکام بالایی دارند و در پروژه های سنگین تر نیاز است.
جهت  افزایش طول عمر بتونیر خود مقاله سرویس و نگهداری بتونیر را مطالعه نمایید.
 

تولید دیگ بتونیر با ابعاد سفارشی

متاسفانه یکی از مشکلات شایعی که با آن مواجه هستیم آسیب دیدن دیگ بتونیر است. اگر دیگ بتونیر دچار آسیب جدی شود چه کار باید کرد. قابلمه ای را تصور کنید که سوراخ شده و نشتی داشته  باشد. در این شرایط استفاده از بتونیر ممکن نیست! 
یکی از خدماتی که سهندابزار به مشتریان خود ارائه می دهد ساخت و تولید دیگ بتونیر با ابعاد سفارشی و طبق نظر مشتری است.
اگر دیگ بتونیر شما به هر دلیل نیاز به تعویض داشته باشد کافی است ابعاد آن را استخراج کنید و روی کاغذ طرح حدودی دیگ خود را کشیده و ابعاد دیگ که شامل ارتقاع کل دیگ، ارتفاع سه بخش بالا و وسط و پایین دیگ، قطر کمر دیگ، قطر دهانه دیگ و قطر فلنچ دیگ می شود را مشخص کرده و جهت سفارش دیگ جدید با مجموعه سهند ابزار تماس بگیرید. 

اندازه گیری ابعاد دیگ بتونیر

در محاسبه ابعاد دیگ بتونیر سه اندازه اهمیت دارد بزرگترین قطر دیگ، ارتفاع دیگ و اندازه دهانه بالا و کف دیگ. اگر دیگ دنده کمر باشد ابعاد دور دیگ را می توانید با اندازه گیری دنده های دور محاسبه کنید. به راحتی و حتی با کشیدن شمای دیگ بر روی یک کاغذ می توانید برای پیش سفارش تولید دیگ بتونیر جدید خود اقدام نمایید.
منظور از بزرگ ترین قطر دیگ ، قسمت میانی یا کمر یا وسط دیگ است. اگر بتونیر شما دنده کمر بود شما می توانید داخل به داخل دنده دور دیگ خود را اندازه بگیرید. اگر بتونیر شما دنده زیر بود شما می توانید با استفاده از دو عدد تخته یا آهن راست یا هر چیزی که خمیدگی نداشته باشد دو سمت دیگ گذاشته و فاصله بین آن دو را اندازه بگیرید.
منظور از اندازه دهانه بالا قطر دهنه دیگ است که با متر به راحتی می توانید آن را اندزه بگیرید.
و در نهایت منظور از دهانه کف دیگ قطر دهنه فلنچی است که در انتهای دیگ جوش می شود تا گلدانی دستگاه روی آن نصب شود.
مشاورین تولید سهند ابزار پس از بررسی اطلاعات و قیمت نهایی را محاسبه و مدت زمان تحویل را علام می کنند.