دستگاه بتونیر و دستگاه ناری‌ساز دو مدل از تجهیزات بسیار متداول و پرکاربرد در صنعت ساخت‌و‌ساز هستند که آشنایی با آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. در پروژه‌های ساختمان‌سازی و عمرانی هرجا نیاز به تراکم بتن و تزریق آن به سازه، تقویت دیوارها و کف یا پرکردن شکاف‌ها وجود دارد از بتونیر استفاده می‌شود. همچنین از دستگاه ناری‌ساز در همین پروژه‌ها به‌عنوان یک وسیله ایمنی و حفاظتی استفاده می‌شود که می‌تواند بتن هم تولید کند. 
تفاوت دستگاه بتونیر با ناری ساز یک سوال همیشگی است که ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. شما چطور فکر می‌کنید؟ به‌نظر شما این دو دستگاه پرکاربرد تفاوتی دارند یا خیر؟ در ادامه بیشتر به این دو دستگاه، کاربردها و تفاوت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه بتونیر چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه بتونیر که با نام میکسر بتن هم شناخته می‌شود، دستگاهی است که با مخلوط‌کردن سیمان، آب، ماسه، سنگدانه و مواد افزودنی و همگن‌کردن این مخلوط، بتن درست می‌کند. بتونیر یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین دستگاه‌های مورد استفاده در بتن‌ریزی است که در انواع مختلف ثابت و پرتال تولید می‌شود. استفاده از میکسر بتن بیشتر برای پروژه‌های کوچک تا متوسط مناسب است و به کمک دست انسان کار می‌کند. بنابراین، باید توجه داشته باشید که استفاده از این دستگاه به افراد آموزش‌دیده نیاز دارد. میکسر بتن از لحاظ سوخت مصرفی هم به انواع بنزینی، دیزلی و برقی دسته‌بندی می‌شود. 

میکسر بتن

دستگاه ناری ساز چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه ناری‌ساز یک دستگاه مخلوط‌کن بتن است که برای ارائه حجم زیادی از بتن در زمان کوتاه‌ طراحی شده است. دقت و حساسیت این دستگاه، به‌خصوص در اندازه‌گیری سیمان بسیار زیاد است و این قابلیت را دارد که مصرف سیمان را به‌طور دقیقی کنترل کند. همچنین استفاده از دستگاه ناری‌ساز باعث جلوگیری از هدررفت و آلودگی سیمان می‌شود. این دستگاه براساس حجم مخزنی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود.

  • دستگاه ناری ساز 250 لیتر

یکی از محبوب‌ترین مدل‌های دستگاه ناری‌ساز است. از مشخصات این دستگاه باید  به موتور تک فاز یا سه فاز با توان 3 اسب بخار و ضخامت ورق 8 میل اشاره کرد.

  • دستگاه ناری ساز 500 لیتر

این مدل از دستگاه ناری ساز دارای موتور 3 فاز با توان 7.5 اسب بخار و مناسب برای استفاده در پروژه‌هایی با حجم متوسط است. 

  • دستگاه ناری ساز 800 لیتر 

دستگاه ناری ساز 800 لیتر دارای موتور سه فاز با توان 15 اسب بخار و ورق‌هایی با ضخامت 14 میل است. 

  • دستگاه ناری ساز 1000 لیتر 

این دستگاه مجهز به یک الکتروموتور سه فاز با توان موتور 20 اسب بخار و ضخامت ورق 15 میل است. براساس این موارد هم می‌توان به تفاوت دستگاه بتونیر با ناری ساز پی برد، با این‌حال درادامه بیشتر به بیان تفاوت‌های این دو دستگاه می‌پردازیم.
 

تفاوت اصلی دستگاه بتونیر و ناری ساز چیست؟

تفاوت بتونیر و ناری ساز

هر دو دستگاه بتونیر و ناری ساز برای تولید یک محصول یکنواخت و باکیفیت استفاده می‌شوند، پس، تفاوت دستگاه بتونیر با ناری ساز چیست؟ بتونیر برای تولید بتن در طول پروژه‌های عمرانی و ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شود؛ اما دستگاه ناری ساز یک دستگاه برای تولید موقت بتن در طول پروژه‌های ساختمانی نیست. هدف از تولید این دستگاه حضور در خط تولید مداوم بتن است. دستگاه بتونیر قابل حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی است و پس از پایان پروژه جمع‌آوری می‌شود. درصورتی‌که دستگاه ناری‌ساز یک دستگاه ثابت است و قابلیت جابه‌جایی ندارد. 
همان‌طور که گفته شد، از دستگاه بتونیر به‌طور موقت و در طول پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. درحالی‌که دستگاه ناری‌ساز به‌صورت دائم برای تکمیل خطوط تولید در سازه‌های پیش‌ساخته عمرانی به‌کار می‌رود. از طرفی دیگر، دستگاه ناری‌ساز سرعت بالاتری در تولید بتن دارد. از لحاظ قیمت و هزینه هم دستگاه بتونیر به‌دلیل کاربردهای پیشرفته‌تر مانند استفاده از تکنولوژی تزریق بتن و...گران‌تر است. 
دستگاه ناری‌ساز برای پرکردن قالب‌های بزرگ‌تر به‌کار می‌رود و سرعت کمتری در پرکردن قالب‌ها دارد. در مقابل، سرعت بتونیر در تولید بتن و پرکردن قالب‌ها بیشتر است و هزینه بیشتری هم دارد.  قالب بتونیر سطحی صاف و یکنواخت دارد، در صورتی‌که سطح بلوک‌های ناری‌ساز دارای ناهمواری‌های مختلف است. بنابراین، با وجود اینکه هدف از تولید هر دو دستگاه، تولید بتن بهینه و استاندارد است؛ اما این دو دستگاه از لحاظ طراحی، شکل ظاهری و کاربردی تفاوت‌های قابل توجهی دارند. 

مزایا و معایب دستگاه ناری ساز

استفاده از این دستگاه باعث سرعت بالا در اجرا و ساخت می‌شود؛ به‌همین دلیل، وجود این دستگاه امکان ساخت سازه‌های بزرگ را فراهم می‌کند. دستگاه ناری‌ساز در طی ساخت امکان تغییر شکل و تنظیم را دارد. همچنین استفاده از این دستگاه به‌دلیل استفاده از مصالح و منابع به شکل بهینه باعث کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز می‌شود. این دستگاه امکان مخلوط‌کردن مصالح نیمه‌خشک با کیفیت بالا را دارد. از این دستگاه برای تولید مصالح مختلفی مانند سنگ‌فرش، موزائیک و جدول استفاده می‌شود. 

مزایا و معایب دستگاه بتونیر

این دستگاه در مقابل بارهای کششی و فشاری، مقاومت و استحکام بالایی دارد. همچنین امکان شکل‌دهی و طراحی سازه‌های خاص و پیچیده با این دستگاه وجود دارد. از دستگاه بتونیر می‌توانید در شرایط مختلف آب‌و‌هوایی و حتی در شرایط سخت و نامساعد جوی استفاده کرد. استفاده از دستگاه بتونیر هزینه‌های ساخت‌وساز را کاهش می‌دهد و امکان استفاده مجدد از قالب‌ها را فراهم می‌کند. 

دستگاه ناری‌ساز و دستگاه بتونیر هر دو برای تولید بتن باکیفیت و استاندارد استفاده می‌شوند. با این‌حال همان‌طورکه گفتیم، تفاوت‌های مختلفی از لحاظ طراحی و شکل ظاهری گرفته تا تفاوت‌های کاربردی بین این دو دستگاه وجود دارد. بتونیر دستگاه پیشرفته‌ای است که در طول پروژه‌های ساخت‌وساز بزرگ استفاده می‌شود تا هر زمان احتیاج بود، بتن مورد نیاز را تولید کند. 
در حالی‌که دستگاه ناری‌ساز برای سازه‌های پیش‌ساخته بتنی، پیش‌سازه‌های عمرانی و مواردی از این دست استفاده می‌شود. در نهایت، وجود این دو دستگاه به‌عنوان دو روش متفاوت سازه‌ای به مهندسان اجازه می‌دهد دستگاه مورد نیازشان را راحت‌تر انتخاب کنند. انتخاب نهایی یکی از این دو دستگاه براساس نیاز پروژه، مقیاس و بزرگی، زمان، هزینه‌ها و ضوابط موجود آن انجام می‌شود و به شناخت دقیق ویژگی‌های هر دستگاه و تفاوت دستگاه بتونیر با ناری ساز نیاز است.