توضیحات کمپکتور صفحه ای بنزینی

کمپکتور یا خاک کوب برای کوبش و متراکم کردن انواع خاک جهت زیر سازی های محدود مورد استفاده قرار می گیرد. کمپکتور صفحه ای دستی به واسطه وزن صفحه و ارتعاش دستگاه و متناسب با میزان گاز تنظیم شده توسط کاربر می تواند میزان ارتفاع 5 تا 20 سانتیمتر خاک را بکوبد. کمپکتورها به صورت کلی از دو قسمت مجزا از هم یعنی موتور و شاسی کمپکتور تشکیل شده اند که به واسطه دو فولی و کلاج و همچنین تسمه به یکدیگر وصل شده اند. هنگامی موتور روشن می شود کلاجی که به شفت موتور متصل است با میزان گاز موتور تنظیم شده و به وسیله تسمه، فولی متصل به شاسی را درگیر کرده و کمپکتور شروع به ارتعاش یا کوبش می کند.

 

 

تعمیر و نگهداری انواع کمپکتور صفحه ای (قسمت اول : نکات مهم قبل از راه اندازی کمپکتور)

بسیار دیده می شود که کاربران یا کارگرانی که با دستگاه های موتوری کار می کنند بدون توجه به نکات نگهداری انواع دستگاه در همان ابتدای اقدام به روشن کردن و کار کردن با دستگاه می نمایند. این اقدام آنها سبب می شود تا عمر دستگاه بسیار کم شده و میزان استهلاک و امکان خرابی دستگاه بسیار بالا رود. از این رو پیشنهاد می شود تا کارگران به نکات زیر توجه کنند.

 

 

نکات مربوط به نگهداری شاسی کمپکتور

1. اگر کمپکتور صفحه ای نو و خشک می باشد باید حتما واسکازین مربوط به قسمت لنگ شاسی کمپکتور چک شود. این قسمت حدود 0/4 لیتر واسکازین 140 نیاز دارد.
2. میزان واسکازین قسمت لنگ شاسی کمپکتور هر یک ماه یک بار چک شود تا از کم نشدن میزان آن مطمئن شوید.
3. قبل از روشن کردن دستگاه از عدم پارگی ضربه گیرهای شاسی کمپکتور اطمینان حاصل کنید.
4. قبل از روشن کردن دستگاه از عدم شل بودن پیچ های قسمت لنگ شاسی کمپکتور مطمئن شود.
5. قبل از روشن کردن کمپکتور سفت بودن پیچ هایی که ضربه گیر را به صفحه بالایی شاسی وصل می کند را چک کنید.

 

 

نکات مربوط به نگهداری موتور کمپکتور

1. اولین کار قبل از هر بار روشن کردن موتور کمپکتور چک کردن میزان روغن موتور می باشد. میزان روغن دستگاه باید بقدری باشد که زمانی که شما گژ روغن را از سمت جلو باز می کنید بتوانید سطح روغن را تا رزوه چهارم از بالا ببینید.
2. محکم بودن پیچ هایی که موتور را به شاسی متصل می کند. در صورت شل بودن این پیچ ها میتواند در زمان کار شکستگی رخ دهد.
3. سالم بودن تسمه های دستگاه چک شود.
4. محکم بودن پیچ هایی که باک موتور را به سر سیلندر متصل می کند.
در صورتی که این موارد قبل از روشن کردن کمپکتور صفحه از سوی کارگران رعایت شود میزان استهلاک و خرابی دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مخاطبان و مشتریان عزیز می توانند جهت کسب مشاوره و تعمیر دستگاه خود اینجا و برای خرید انواع کمپکتور دستی اینجا کلیک کنند.

 

 

 

 

چگونه موتور کمپکتور را به درستی روشن کنیم؟

برای روشن کردن موتور کمپکتور به صورت صحیح بایستی ابتدا کلید روشن/خاموش را روی حالت روشن قرار داده (در مورد دستگاه هایی که کلید ندارند اصل بر حالت روشن هست) سپس پشت موتور ایستاده و اهرم مربوط به گاز را تا انتها به سمت راست برده و اهرم مربوط به ساسات را به صورت کامل به طرف چپ قرار داده تا بسته شود. در این حالت هندل را ابتدا تا جایی که با فولی درگیر شود آرام کشیده و زمانی که هندل با فولی درگیر شد، هندل را باید محکم کشید تا دستگاه روشن شود.

پس از روشن شدن دستگاه باید ابتدا گاز موتور را کم کنیم (اهرم گاز را به طرف چپ برده) و ساسات دستگاه را باز کنیم (اهرم ساسات را به طرف راست برده) تا هوا به موتور برسد. در صورتی که این موارد رعایت شود برای دستگاه ایرادی از این قسمت نخواهد افتاد.

 

چگونه موتور دستگاه را به درستی خاموش کنیم؟

زمانی که بخواهیم موتور کمپکتور را خاموش کنیم باید ابتدا گاز موتور را کم کرده، سپس کلید روشن/خاموش را در حالت خاموش قرار دهیم (موتور هایی که فاقد کلید هستند از قسمت کوئل موتور یک سیم به سمت کلید آمده است که اگر آن را با بدنه اتصال دهند نقش کلید را بازی کرده و موتور خاموش می شود). باید دقت کنیم که موتور به وسیله بستن ساسات خاموش نشود زیرا به دستگاه بسیار فشار وارد میکند و ممکن است دستگاه دچار خفگی شده و یا حتی در مواردی به سوپاپ های موتور آسیب جدی وارد شود.

 

شما می توانید برای آشنایی با چگونگی تعمیر موتور کمپکتور اینجا و برای آشنایی با چگونگی تعمیر شاسی کمپکتور اینجا کلیک کنید.

مجموعه سهند ابزار بهترین ها را برای مخاطبان خود آرزومند است.