بتن یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت‌وساز ها است و بتونیر دستگاهی ا‌ست که برای تولید بتن در مقادیر کم و متوسط به‌کار می‌رود. در واقع از بتونیر برای تولید بتن مورد نیاز روزانه در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. میکسر بتن پرکاربردترین ماشین در صنعت ساختمان و صنایع وابسته به بتن است. این دستگاه باعث بالا رفتن سرعت انجام پروژه‌های ساختمانی کوچک و بزرگ شده و در وقت و هزینه‌های پروژه صرفه‌جویی می‌کند. کار بتونیر مخلوط‌کردن آب با سیمان، ماسه یا سنگ خردشده و سایر مواد شیمیایی و تولید بتن باکیفیت است. 
 

آشنایی با انواع میکسر بتن

 دستگاه بتونیر انواع مختلفی دارد. مهم‌ترین نوع تقسیم‌بندی این دستگاه‌ها بر اساس ظرفیت و نحوه کوپل موتور با دیگ بتونیر است. در تقسیم‌بندی بر اساس ظرفیت، انواع دستگاه از 300 لیتر تا 1000 لیتر  و در طبقه بندی دوم انواع بتونیر دنده کمر و دنده زیر وجود دارد. 

  • استفاده از این دستگاه مزایای متفاوتی دارد از جمله:
  • صرفه‌جویی در تعداد نیروی کار
  • سرعت‌بخشیدن به میکس مصالح و تولید بتن
  • بهبود کیفیت بتن
  • تنوع در حجم و سایز
  • قابلیت انتقال دستگاه به محل پروژه
  • امکان استفاده از سوخت‌های مختلف برای راه‌اندازی دستگاه

 

میکسر بتن چیست

در ادامه با برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع دستگاه‌ های میکسر بتن آشنا خواهید شد. 

بتونیر ۳۰۰ لیتری

بتونیر 300 لیتری در انواع مدل‌های تک‌فاز و 3 فاز با موتورهای بنزینی، دیزلی و گازوئیلی در بازار یافت می‌شود. این دستگاه یکی از پرکاربردترین انواع میکسر بتن است. ضخامت ورق به‌کاررفته در دیگ آن عموما 3 و 4 میلی‌متر است و برای جابه‌جایی راحت در محدوده کارگاه، مالبند و قابلیت یدک‌کش دارد. 
این نوع بتونیر را ممکن است با نام‌های بتونیر 250 لیتری یا میکسر 350 لیتری هم پیدا کنید. بتونیر 350 لیتری دارای 2 یا 4 چرخ پیکانی است و سرعت گردش دیگ آن برابر 15 دور در دقیقه دارد. همچنین میکسر بتن 300 لیتری در انواع دنده کمر و دنده زیر یافت می‌شود. 
نیروی محرکه در مدل دنده زیر توسط دنده و زنجیر از قسمت زیر دیگ تامین می‌شود. مکانیزم بارگیری آن به‌صورت دستی و مکانیزم تخلیه مصالح در آن به‌صورت فرمان و گیربکسی و دستی است. این دستگاه کارایی بهتر، کیفیت بالاتر و سروصدای کمتری از نوع دنده کمر دارد. در حالی‌که در نوع دنده کمر نیروی محرکه از موتور به دنده دور دیگ منتقل می‌شود و بارگیری این دستگاه توسط گیربکس و فرمان است. 

بتونیر ۴۰۰ لیتری

بتونیر 400 لیتری  عموما در کارگاه‌های کوچک و متوسط  استفاده می‌شود و می‌تواند 2 فرغون ملات را تولید کند. این میکسر هم مانند مدل 300 لیتری دارای دونوع دنده کمر و دنده زیر کمر است. همچنین در بازار انواع مختلف بتونیر 400 لیتری دو چرخ، چهار چرخ و انواع موتور برقی و دیزلی این میکسر را مشاهده می‌کنید. ضخامت ورق به‌کاررفته در این دستگاه از مدل‌های 300 لیتری بیشتر است. همچنین بتونیر 400 لیتری دارای فرمان گیربکسی است.  

بتونیر دنده کمر

منظور از دستگاه بتونیر یا میکسر بتن دنده‌ کمر، روش انتقال نیروی این دستگاه‌هاست. چرخ‌دنده میکسر بتن دنده کمر در وسط قرار گرفته است و اندازه این چرخ‌دنده بزرگ‌تر از چرخ‌دنده مدل‌های دنده زیر است. قیمت این دستگاه کمتر از مدل‌های دنده زیر است و سرویس و نگهداری آن آسانتر است اما سروصدای بیشتری نسبت به مدل دنده زیر دارد. در این دستگاه نیروی چرخشی از طریق چرخ‌دنده‌های دور دیگ منتقل می‌شود و دیگ را می‌چرخاند. از این مدل بتونیر در پروژه‌های متوسط استفاده می‌شود. 
 

بتونیر دنده زیر

این مدل بتونیر دارای یک تسمه نقاله افقی است. بتونیر دنده زیر کمر درواقع یکی از رایج‌ترین مدل‌های میکسر بتن است که در پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود. چرخ‌دنده در سیستم دنده زیر کمرکوچک است و نیرو  در آن از چرخ‌دنده کوچک به چرخ دنده بزرگ‌تری در کف دیگ منتقل می‌شود. 
انتقال نیرو در این دستگاه به‌وسیله زنجیر و حالت دیفرانسیل انجام می‌شود و دیگ را به چرخش در می‌آورد. این سیستم دنده زیر کمر برای بتونیرهای کم‌حجم مناسب‌تر است. بتن تولیدشده در این سیستم بسیار باکیفیت و سروصدای تولیدشده کمتر است. با این‌حال استهلاک این دستگاه زیاد است. همچنین قیمت این دستگاه‌ها از مدل‌های دنده دور کمر بیشتر  است. 
 

اجزای بتونیر

معرفی اجزای اصلی میکسر بتن

دستگاه میکسر بتن از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود. سلامت و کیفیت کارایی هر جزء تاثیر مستقیمی بر کارایی و کیفیت کلی دستگاه بتونیر دارد. برای داشتن یک عملکرد عالی، تک‌تک اجزا باید به‌خوبی و با هماهنگی کامل در ارتباط با هم کار کنند. اجزای اصلی میکسر بتن عبارت‌اند از:

دیگ بتن:  این قسمت عموما از فولاد یا آلومینیوم مقاوم و ضد سایش ساخته می‌شود و شکل مخروطی یا استوانه‌ای دارد.
تیغه‌ها:  تیغه‌های بتونیر عموما از فولاد ساخته شده و به شکل مارپیچی یا پره‌ای است. 
موتور: موتور بتونیر نیروی محرکه حرکت دستگاه را تولید می‌کند و در انواع برقی، دیزلی یا بنزینی تولید می‌شود.
محورها: محور اصلی، تیغه‌های بتونیر را به موتور متصل می‌کنند. این محورها از فولاد ساخته می‌شوند و استحکام بالایی دارند.
مخزن آب: مخزن آب هم  از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده و ظرفیت‌های متفاوتی دارد.
قیف ورودی مصالح: قیف ورودی، محلی برای ورود مصالح به دیگ است. این جزء بتونیر هم از فولاد ساخته می‌شود و در اندازه‌های متناسب با ظرفیت میکسر بتن تولید می‌شود.
خروجی بتن: محل خروج بتن از دیگ بتونیر هم از فولاد ساخته می‌شود و دارای اندازه‌های متناسب با ظرفیت میکسر بتن است.

علاوه‌بر این اجزاء اصلی، دستگاه بتونیر دارای قسمت‌های دیگری از جمله سیستم ترمز، سیستم فرمان، سیستم تعلیق، سیستم روشنایی و سیستم خنک‌کننده موتور است که به عملکرد صحیح آن کمک می‌کند.

یک بتونیر چگونه کار می‌کند؟

طرز کار بتونیر بسیار ساده است. ابتدا بتونیر را روشن کنید و منتظر باشید تا دیگ به حرکت درآید. دیگ را در حالت بارگیری قرار دهید و سپس متریالی که آماده کرده‌اید را به آرامی و هم‌زمان به دیگ اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا مواد به‌خوبی مخلوط شوند و یک ماده باکیفیت و همگن به‌دست آید. سپس مخلوط به‌دست‌آمده را تخلیه کرده و دستگاه میکسر را کاملا تمیز کنید. 
 

 

بتونیر دنده کمر

راه‌های نگهداری از بتونیر یا میکسر بتن

میکسر بتن به‌علت اینکه دائم با مصالح مختلف ساینده از جمله سیلیس و بتن در تماس است، دچار فرسایش می‌شود و نیازمند بررسی‌های منظم دوره‌ای است. برای نگهداری از دستگاه بتونیر این چند مرحله را فراموش نکنید. 

مراقبت و نگهداری موتور میکسر بتن

این نکته را به‌یاد داشته باشید که موتور بتونیر باید به‌صورت دائم تمیز شود. از کاردک، دستمال مرطوب، بادگرفتن و سایر روش‌ها برای تمیزکردن موتور کمک بگیرید. فراموش نکنید که گردو غبار و باقی‌مانده‌های بتن و مصالح می‌توانند به موتور آسیب جدی وارد کنند.

تمیزکردن دیگ بتونیر

بعد از مراقبت و تمیزکردن موتور باید به تمیزکاری و بررسی‌های دوره‌ای دیگ بتونیر توجه کنید. تمیزکاری دیگ باعث می‌شود مدت طولانی‌تری بتوانید از دستگاه میکسر بتن خود استفاده کنید. دستگاه بتونیر باید بعد از هر بار استفاده و اتمام کار کاملا تمیز شود. ابتدا با جریان آب قوی میکسر را تمیز کنید؛ سپس داخل دیگ را از آب پر کنید و بعد از چرخیدن آب در دستگاه آن را تخلیه کنید. این عمل را آنقدر تکرار کنید تا دیگ کاملا تمیز شود. 

مراقبت‌های قبل از استفاده از بتونیر

قبل از استفاده از دستگاه میکسر، پیچ و مهره‌ها، روغن‌کاری و گریس‌کاری را بررسی کنید. دستگاه بتونیر باید به‌طور مرتب روغن‌کاری شود تا اصطحکاک اجزا با هم باعث آسیب‌دیدن قطعات میکسر نشود. علاوه‌بر مراقبت‌های قبل از شروع به کار دستگاه بتونیر، هنگام استفاده از میکسر هم باید نکاتی را رعایت کنید. هرگز بتونیر روشن را به‌حال خود رها نکنید. همچنین مراقب باشید که دستتان را داخل بتونیر درحال کار نبرید. 
هرگز بتونیر را زمانی‌که خاموش است بارگیری نکنید. همچنین در هنگام استفاده از میکسر از لباس، کلاه، عینک و دستکش‌های ایمنی استفاده کنید. بتونیر را در فواصل کوتاه و منظم بررسی و عیب‌یابی کرده و درصورت وجود مشکل فورا آن را برطرف کنید. 

درصورتی‌که در زمینه انتخاب، خرید و نگهداری از میکسر بتن به راهنمایی نیاز داشتید، می‌توانید از کارشناسان سهندابزار کمک بگیرید.سهندابزار تولید کننده انواع بتونیر دنده کمر و بتونیر دنده زیر در اندازه 300 لیتری و 400 لیتری و تامین کننده قطعات یدکی این دستگاه است. حتی چنانچه دیگ بتونیر و یا استراکچر شما آسیب جدی دیده باشد بطوریکه قابل استفاده نباشد می توانید برای تولید دیگ بتونیر سفارشی خود با واحد تولید سهند ابزار در تماس باشید.