قیچی میلگرد که به قیچی خم و برش میلگرد نیز معروف است، یکی از پرکاربردترین ابزار و ماشین‌آلات صنعت ساختمان و صنایع مختلفی است که از میلگرد استفاده می‌کنند. همان‌طورکه پیداست کار قیچی خم و برش میلگرد، برش و خم‌کاری میلگرد در اندازه‌های مختلف است. 
میلگرد در شاخه‌های 12 متری با اندازه قطرهای مختلف تولید می‌شود و درصورتی‌که به اندازه‌های کوچک‌تر نیاز باشد، راهی جز برش‌دادن آن وجود ندارد. قیچی میلگرد بر در انواع دستی، برقی، هیدرولیکی و... برای برش و خم‌کاری قطرهای مختلف میلگرد استفاده می‌شود. 
مزایای کلی استفاده از قیچی میلگرد بر، افزایش سرعت و دقت برش و کاهش خسارات میلگرد در هنگام خم‌کاری، همچنین امکان برش انواع محصولات فولادی و فلزی است. اگر شما هم قصد خرید یک قیچی میلگرد بر مناسب را دارید، قبل از هر چیز بهتر است با انواع قیچی و ویژگی‌های هر مدل آشنا باشید.
 در این مطلب به معرفی انواع قیچی میلگرد بر و ویژگی‌های آن می‌پردازیم. همچنین به شما خواهیم گفت چطور بهترین قیچی میلگردبر را برای پروژه خود انتخاب کنید و چه مواردی را هنگام خرید درنظر بگیرید. 

انواع قیچی میلگرد بر و دستگاه خم و برش 

برای بالابردن سرعت و دقت برش میلگرد در پروژه‌های مختلف و همچنین کاهش خسارات و هزینه‌ها به دستگاه‌ برش میلگرد نیاز است؛ اما نکته اینجاست که مدل‌های مختلفی از این دستگاه‌ها در بازار وجود دارند. شما باید بهترین دستگاه را با توجه به بزرگی پروژه، بودجه و سایر ویژگی‌های انواع قیچی میلگرد بر انتخاب کنید. یکی از مواردی که کمک می‌کند انتخاب درستی داشته باشید و قیچی مناسب را خریداری کنید، شناخت انواع این دستگاه‌هاست. در ادامه با مزایا و کاربردهای مدل‌های مختلف قیچی میلگردبر آشنا خواهیم شد.

قیچی میلگرد بر پرتابل

قیچی میلگرد بر پرتال یا دستی

کاربرد قیچی میلگرد بر پرتابل در برش میلگردهای قطر پایین و مفتول است. همان‌طورکه پیداست، این مدل ساده‌ترین مدل قیچی است که در دو مدل سنتی و هیدرولیکی تولید می‌شود. قابلیت حمل آسان مهم ترین ویژگی این محصول است. 
منظور از قیچی میلگردبر سنتی، مدلی است که از اهرم دستی استفاده می‌کند. میلگرد های با قطر کم را به راحتی می توان با این قیچی برش داد.  امروزه مدل‌های جدیدتری از این قیچی‌ها وجود دارند که به آن‌ها قیچی پرتابل هیدرولیکی می‌گویند. 
قیچی پرتابل هیدرولیکی با برق تک‌فاز کار می‌کند و سرعت و دقت بیشتری نسبت به نوع دستی دارد. حداکثر سایز میلگرد قابل برش با این دستگاه، میلگرد 22 است. به‌طورکلی، دقت قیچی دستی کمتر از انواع دیگر میلگرد بر است؛ اما استفاده از آن بسیار ساده است، به‌طوری‌که به آموزش و نیروی متخصص نیاز ندارد. 
از قیچی میلگردبر پرتابل برای پروژه‌های کوچک با حجم محدود کاری می‌توانید کمک بگیرد. همچنین باید درنظر بگیرید که امکان خسارت‌دیدن میلگردها در حین برش با میلگردبر دستی وجود دارد. حمل‌و‌نقل آسان، قیمت مقرون‌به‌صرفه، روش کار ساده و عدم نیاز به نیروی آموزش‌دیده از مزایای استفاده از انواع قیچی میلگرد بر دستی است.

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی

یکی دیگر از انواع قیچی میلگرد بر که از طریق نیروی یک جک هیدرولیکی عملیات خم و برش را انجام می‌دهد، میلگرد بر هیدرولیکی است. کاربرد قیچی میلگرد بر هیدرولیکی بدون محدودیت است و برای خم و برش انواع میلگرد قابل استفاده است. 
 

قیچی میلگرد بر هیدرولیکی

استفاده از این نوع قیچی‌ مزایای مختلفی دارد که از آن‌ها می‌توان به قدرت برش بالا و بدون محدودیت، عملکرد نسبتا سریع، دقت بالای قیچی میلگردبر هیدرولیکی، ایمنی بیشتر و استفاده آسان اشاره کرد. همچنین قیچی میلگردبر هیدرولیکی  نیازی به قدرت شما ندارد و استفاده از آن بسیار ساده است. قیمت این دستگاه مقرون‌به‌صرفه است و هر دو مدل تک‌فاز و سه‌فاز را شامل می‌شود. 
 

قیچی میلگرد بر گیربکسی یا مکانیکی

کاربرد قیچی میلگرد بر گیربکسی یا مکانیکی بیشتر در مواقعی مشهود است که به سرعت و دقت بالایی نیاز است. این دستگاه از سیستم برش فلایویل استفاده می‌کند و یک مزیت بسیار خوب آن وجود سیستم برگشت جک اتوماتیک است. توانایی برش 32 میلگرد در دقیقه، دقت بالا، عدم محدودیت در برش میلگرد، داشتن انواع تک‌فاز و سه‌فاز از مهم‌ترین مزایای این مدل میلگرد بر است.
 

قیچی میلگرد برگیربکسی

در مقابل مزایایی همچون دقت و سرعت بالا، معایبی از جمله وزن بالا، استهلاک زیاد و قیمت بالا در میلگردبرهای گیربکسی یا مکانیکی به چشم می‌خورد. این نوع از دستگاه‌های میلگردبر مناسب کارگاه‌های ثابت است . در برش و خم‌کردن میلگردهایی تا سایز 70 میلی‌متر، خم‌زدن قوطی و سایر محصولات فلزی و فولادی قیچی میلگرد بر گیربکسی کاربرد دارد. 
 

نکات مهم در هنگام خرید قیچی میلگرد بر

پس‌از شناخت انواع قیچی میلگرد بر و کاربردهای آن، اگر به خرید یک دستگاه میلگردبر مناسب نیاز دارید، باید مواردی را درنظر بگیرید. فراموش نکنید که انتخاب هوشمندانه قیچی میلگردبر در صرفه‌جویی وقت و انرژی و بالابردن سرعت و دقت پروژه، کاهش هزینه‌های نگهداری و سرویس و کاهش خسارات تاثیر زیادی دارد. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید قیچی میلگردبر رعایت کنید را بررسی خواهیم کرد. 

  • سرعت برش میلگردبر، حجم و محدودیت زمانی پروژه را درنظر بگیرید. سرعت برش تقریبا اولین موردی است که باید درنظر بگیرید تا میلگردبر مناسبی را انتخاب کنید. 
  • برق مورد نیاز دستگاه و امکانات کارگاه را درنظر بگیرید. انواع قیچی میلگرد بر اغلب به‌صورت برقی هستند و می‌توانند به‌صورت تک‌فاز یا سه‌فاز باشند. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه دستگاه برش سه‌فاز توان و قدرت برش بالاتری از مدل‌های تک‌فاز دارد اما برق سه فاز در هر شرایطی در دسترس نیست.
  • در زمان خرید ابعاد دستگاه و فضای کارگاه را درنظر بگیرید. در کارگاه‌ها و پروژه‌های ساختمانی که اغلب با محدودیت فضا مواجه هستید، بهتر است قیچی میلگردبری را انتخاب کنید که ابعاد متناسب و قابل جابه‌جایی بهتری داشته باشد. 
  • قیمت میلگردبر و بودجه تعیین‌شده برای پروژه را درنظر بگیرید. عوامل مختلفی مانند تک‌کاره یا دوکاره‌بودن دستگاه و امکان خاموت‌زنی، ظرفیت دستگاه، تک‌فاز یا سه‌فازبودن موتور، برند تولیدکننده و کیفیت از مواردی هستند که روی قیمت این دستگاه‌ها تاثیرگذار هستند. 

 

خرید انواع قیچی میلگرد بر از سهند ابزار

کاربرد قیچی میلگرد بر در صنعت غیر قابل چشم‌پوشی است. این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها در صنایع است به همین دلیل انتخاب درست آن اهمیت زیادی دارد. همانطور که اشاره شد در زمان خرید موارد متعددی را باید در نظر داشت. مواردی همچون:
نوع میلگردی که استفاده می‌کنید

  • فضا و نوع برق کارگاه
  • حجم و بزرگی پروژه
  • بودجه تعیین شده 

بر همین اساس تیم طراحی و تولید سهند ابزار سعی داشته بتواند پاسخ گوی نیاز های متنوع مشتریان خود باشد. لذا انواع قیچی میلگرد بر باکیفیت را با توجه به شرایط پروژه، سایز میلگرد و بودجه بندی خود می توانید از سهندابزار خریداری کنید. کارشناسان مجموعه سهندابزار آماده ارائه مشاوره‌های لازم به شما برای خرید بهترین محصول هستند.