Menu
Your Cart

کتراک

کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
کتراک
  • موجودd: موجود
  • مدل: katrok
  • مکان: سهندابزار
350,000 تومان
قیمت بدون مالیات: 350,000 تومان

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

توضیحات

کتراک

قیمت ، مشخصات و آموزش تصویری نحوه استفاده از کتراک مهم ترین نکاتی است که ما در این مطلب به آن می پردازیم.کتراک چیست؟ کتراک پودر شیمیایی است که به منظور تخریب و یا برش انواع مختلف سنگ، بتن و ساروج  بدون ایجاد انفجار و صدا به کار می رود. اسم "کتراک" و یا "کت راک" از دو کلمه cut به معنای برش و rock به معنای سنگ گرفته شده است ولی  نام های Katrok و یا ketrok  بیشتر مصطلح شده است. (ما نیز به احترام برند Katrok که از تولید کنندگان خوب و استاندارد این محصول است این کلمه را به کار می بریم) استفاده از این ماده بسیار آسان و کار بردی است .در این روش تخریب هیچ گونه انفجار ، آلودگی صوتی و یا مزاحمت وجود ندارد و در برش سنگ ها بسیار کار دقیق و تمیز خواهد بود. در عکس ها می توانید یک نمونه برش سنگ و  نمونه هایی از تخریب بتن و سنگ را مشاهده نمایید.
 

مشخصات فنی و ترکیبات کتراک 

کتراک به صورت پودر خاکستری رنگ در بسته بندی های عایق رطوبت توزیع می شود. یک قلیای فوق العاده قوی با درجه قلیای 13 است.کتراک ترکیبی از سیمان های انبساطی با کلسیم اکساید(CaO) و سیلیکون دی اکساید (SiO2) است.
 

نحوه عملکرد کتراک 

پودر کتراک پس از ترکیب با آب  باید درون چال هایی ریخته شود که ما در دیواره سنگ و یا بتن ایجاد کرده ایم . محلول کتراک و آب دچار انبساط می شود. این انبساط گاز و حرارت ایجاد نمی کند اما نیروی قدرتمندی به دیواره های چال هایی که در آن ریخته می شوند، وارد می سازدکه باعث ترک خوردن و خرد شدن سنگ و یا بتن از درون می شود.
 
 
 
 

 

کتراک تابستانی، کتراک زمستانی

بار ها و بارها این سوال از ما پرسیده می شود که آیا کتراک تابستانی و زمستانی داریم ؟ بله کتراک متناسب با آب و هوا باید انتخاب شود.گرما نقش بسیار تاثیر گذاری در فرایند انبساط دارد.متاسفانه در کتراک های غیر استاندارد این عامل در نظر گرفته نمی شود و کتراک را مناسب هوای گرم تولید می کنند . خوب پس در هوای سرد چه باید کرد؟باید از کتراک با قدرت بیشتر استفاده کرد. شاید بپرسید خوب چرا از همان کتراک قوی تر در تابستان هم استفاده نکنیم دلیلش اینست که کتراک قوی تر در تابستان مانند مواد منفجره غیر قابل کنترل می شود. پس برای بهتر نتیجه گرفتن در هر دمایی از کتراک متناسب با آن استفاده کنید.
 
 

مزایای استفاده از کتراک 

در میان انواع مختلف تخریب روش استفاده از مواد شیمیایی منبسط شونده محبوب ترین روش است زیرا:
1- روش استفاده از کتراک بسیار آسان است.
2-در تمام آب و هوا ها گرم و یا حتی سرد امکان استفاده از آن وجود دارد . (البته باید کتراک مخصوص هوای گرم و یا سرد را به صورت جداگانه به کار برد)
3-چه در مناطق مسکونی و چه در معادن بدون ایجاد صدا و بدون پرتاب تکه های خرد شده می توان از آن بهره برد.
4-روش تهیه آن بسیار آسان است و حلال آن تنها آب شیرین است که به راحتی در دسترس قرار دارد.
5-به خوبی با طبیعت سازگار است و مواد به جا مانده ضرری ندارند.
اگر از پودر های استاندارد استفاده کنید و به نکات ایمنی که در ادامه خواهد آمد دقت داشته باشید استفاده از این پودر منبسط شونده معایبی نخواهد داشت.
 

نکات ایمنی کار با کتراک(مهم)

رعایت این نکات به منظور حفظ سلامت و ایمنی افراد ضمن کار الزامی است:
1-استفاده از عینک ایمنی که دور تا دور چشم را کامل بپوشاند.در زمان ترکیب کتراک با آب ممکن است  حباب هایی ایجاد شود با اینکار از پاشیده شدن مواد به چشم جلوگیری می شود.
2-در زمان کار با کتراک حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید .در زمان مخلوط کردن و انتقال مواد به چال ها تماس دست با مواد اجتناب ناپذیر است.
3-استفاده از ماسک جهت حفاظت بیشتر صورت و جلوگیری از استنشاق بخارات ترکیبات شیمایی.
4-در تمام طول مدت کار به ترکیبات مستقیم نگاه نکنید.
5- استفاده از مقنعه ضمن کار توصیه می شود.
6- چنانچه به هر دلیل از مواد کتراک بر روی پوست پاشیده شد سریع ترین اقدام شستن محل با آب سرد به دفعات است.
 

آموزش  کار با کتراک 

کار با کتراک بسیار آسان است. تنها در 3 گام می توانید سخت ترین سنگ ها و صخره ها را به قطعات کوچکتر تبدیل کنید:
1- مش بندی ، سوراخکاری و حفر چال ها 
2- ترکیب مواد کتراک
3- انتقال مواد کتراک به چا ل ها
بعد از این سه گام کارشما تمام است و باید منتظر باشید تا کتراک هم کار خود را تمام کند. انبساط در پودر های تخریب کننده بین 6 تا 24 ساعت زمان می برد اما در موارد خاص باید بیشتر از این هم صبور بود. اما نکته مهم اینست که عناوینی مثل کتراک 2 ساعته و یا حتی کتراک نیم ساعته تنها یک فریب تبلیغاتی است و در عمل ثابت شده تنها رعایت نکاتی که در ادامه خواهیم آورد اهمیت دارد و ممکن است در تسریع کار کتراک کمک کند.
 
 

لوازم  مورد نیاز کار:

کتراک،دریل برقی یا کمپرسور با مته،سطل پلاستیکی، عینک ایمنی ، دستکش پلاستیکی ، ماسک
گوه چوبی و چکش سنگین یا پتک(جهت قواره بندی و برش سنگ ها)
 

 

گام اول
 مش بندی ، سوراخکاری و حفر چال ها 
در اولین قدم باید درون سنگ، بتن و یا ساروج را با دریل برقی و یا چکش های بادی چال ایجاد کنیم  که در گام های بعدی مواد داخل این چال ها ریخته می شود. تعداد چال ها ، عمق  ، قطر و فاصله ای که از یکدیگر دارند با توجه به سختی جسم متفاوت است و بر روی عملکرد بهتر مواد منبسط شونده کتراک تاثیر گذار است.
منظور از مش بندی تعیین فاصله از بالا،پایین،چپ و راست هر نقطه سوراخکاری تا نقطه بعدی است. نکته مهم دیگر زاویه مته نسبه به سطح کار است که می تواند عمود و یا با زاویه 30 درجه باشد.به طور کلی در مش بندی و سوراخکاری سنگ، بتن و ساروج به نکات زیر دقت فرمایید:
1- ابتدا موقعیت و جنس جسم را شناسایی کنید . اینکه آیا سنگ و بتن درون خاک قرار گرفته و یا بر روی آن است.جنس سنگ سخت است یا سست و در مورد بتن دقت داشته باشید که بتن مسلح است یا غیر مسلح(بتن مسلح منظور بتنی است که درون آن آرماتور بندی شده باشد)
2- چال ها باید منظم و با فاصله هایی یک اندازه از یکدیگر باشد.فاصله اولین چال نزدیک به لبه سنگ سا بتن حداکثر باید 15 سانتیمتر باشد.
3-هر چه قطر چال ها بیشتر باشد به دلیل گنجایش بیشتر قدرت تخریب بالاتر خواهد بود و می تواند فاصله بیشتری از هم داشته باشد. در سنگ های محکم مانند گرانیت، مرمر کوارتزف سنگ سیاه آذرین با مته 4 سانتیمتر فاصله چال ها 25 سانتیمتر، با مته 5 فاصله 45 سانتیمتر ، با مته 6.5 فاصله چال ها 8 سانتیمتر و همین طور الی آخر باید کار شود.بهترین انتخاب قطر مته 4 سانتیمتر با فاصله چال های 25 الی 30  سانتیمتر است.در سنگ های معمولی مانند ماسه،سنگ آهکی، سنگ گچی فاصله چال ها را می توان با مته 4 از 30 سانتیمتر به بالا تعبیه نمود.
4-در تخریب بتن مسلح بافت آرماتور در داخل بتن و شبکه بندی آن فاصله چال ها نسبت به نحوه آرماتور بندی داخل بتن از 10 سانتیمتر تا 25 سانتیمتر حفر می شود تا فاصله ها به هم نزدیک تر باشد.
5-اگر بخش زیادی از سنگ و یا بتن مورد نظر درون خاک قرار دارد و نهفته است باید با رعایت نکاتی که در مورد فاصله گفتیم فقط چال ها را با زاویه 30 درجه  نسبت به سطح بزنیم .
در این حالت نیروی حاصله از انبساط حجم تولید شده به دو مولفه افقی و قایم تجزیه می شود و تنها مولفه قایم توانایی حرکت دادن و جا به جا کردن سنگ سا بتن را به سمت بالا دار می باشد. پس از برداشتن یک قطعه سنگ یا بتن می توان قسمت دیگر را به همین ترتیب تخریب و یا آنکه از وجه آزاد سنگ با استفاده از چال های عمودی عمل تخریب را ادامه داد.
6-چال های حفاری شده به یکدیگر نباید راه داشته باشد وباید عاری از هرگونه مواد زاید بوده و درون آنها تمیز و به دور از رطوبت نگهداری شوند.
7-چال ها می بایست در دو جهت موازی یکدیگر و در یک امتداد باشند و می توانند عمودی یا افقی حفر گردند.
 

 

گام دوم 
ترکیب مواد کتراک 
برای هر 5 کیلو گرم کتراک تابستانی نیاز به یک و یک سوم لیتر آب و برای همین میزان کتراک زمستانی به 1.5 لیتر آب  نیاز است.اگر دمای محیط بالای 18 درجه باشد دمای آب می تواند هم دمای محیط باشد اما اگر دمای محیط بین 0 تا 18 درجه است از آب با دمای 25 تا 30 درجه سانتیگراد استفاده کنید.
پودر تخریب کننده سنگ و بتن کتراک بهتر است  درون سطل پلاستیکی توسط همزن برقی و یا دستی مخلوط کنید تا یک دست شود. در زمان آماده سازی مواد سعی کنید آب معمولی و غیر نمکی استفاده کنید و حتما مقدار آن را اندازه بریزید و سطل مورد استفاده تمیز و عاری از چربی و مواد اضافی باشد. دقت داشته باشید ریختن آب اضافی قدرت تخریب کتراک را کاهش می دهد.
 
 

 

گام سوم 
انتقال مواد کتراک 
انتقال مواد کتراک به چال ها باید سریع صورت بگیرد . می توانید از قیف پلاستیکی و یا پت هایی که انتهایش را بریده اید استفاده کنید.محلول کتراک باید ظرف مدت 5 دقیقه در چال های کاملا تمیز ، پاک و عاری از رطوبت ریخته شود.اگر متوجه شدید داخل چال ها خیس است مواد با داخل کیسه های نایلونی و یا لوله های پلی اتیلن نازک بریزید و بعد در چال ها جاسازی کنید.چال ها باید کاملا پر شوند.
اگر دستور العمل را به درستی انجام داده باشید بعد از 5 الی 6 ساعت بر حسب درجه محیط ، تخریبی مطمئن خواهید داشت.
جهت درک بهتر این محتوا ، ویدئو ی آموزش کار با کتراک  را مشاهده نمایید. 
 

قواره بندی و برش سنگ 

در جایی که نیاز به قواره بندی سنگ باشد مانند استخراج سنگ در معادن می توان جهت کنترل ترک ها از گوه های چوبی استفاده کرد. این گوه ها بهتر است از چوب محکمی تهیه شود تا بعد از مسدود کردن درب سوراخ ها توسط گوه و فرود آوردن ضربت پتک به ان ها خرد نشوند. بازم است تمام گوه ها را در یک راست قراردهیدو پس از پایان پیشرفت ترک ها و توقف تخریب دوباره آن ها را بکوبید تا شکسته شود. حتما دقت داشته باشید 1 ساعت قبل از شروع کار ، گوه ها را در آب قرار دهید تا کاملا خیس شوند.

 

 
دلایل عملکرد ناموفق کتراک
برخی از این موارد را نام بردیم اینجا به اختصار مجدد مرور می کنیم:
1- سطل پلاستیکی چرب بوده است.
2-اول باید آب داخل سطل ریخته شود و سپس کتراک را به آن اضافه کنید.
3-بعد از یک دور هم زدن آب و پودر مجدد پودر به ان اضافه کردید. این کار عملکرد کتراک را به شدت کاهش می دهد.
4-بهتر است در کمتر از 5 دقیقه مواد را به داخل چال ها انتقال دهید .
5-مواد به درستی مخلوط نشده است. در این حالت بعد از ریختن مواد به داخل چال ها ته ظرف مجدد مواد ته نشین مشاهده می کنید. ممکن است باز آب اضافه کرده و مواد را مجدد به داخل چال ها بریزید. متاسفانه در این حالت نه مواد اولیه و نه موادی که در آخر مجدد درون چال ها ریخته شدند به درستی عمل نمی کنند.
6-اگر مواد داخل سطل شروع به واکنش کرده باشد و سفت شده باشد دیگر قابل مصرف نخواهد بود.
7-قبل از همه این ها در زمان چال زدن ها به نکاتی که گفته شده دقت کنید تا فاصله و عمق چال ها مناسب انتخاب شده باشد.

 

کالای مورد نظر شما در حال حاضر ناموجود است لطفا اایمیل خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن کالا شما را مطلع خواهیم نمود.
 

نام
ایمیل
تلفن
توضیحات