قبل از پرداختن به آموزش میکسر بتن بد نیست تعریف کوتاهی از این ابزار و انواع آن داشته باشیم. 

میکسر بتن چیست

میکسر بتن که به آن بتونیر هم گفته می‌شود، وسیله‌ای‌ست که برای مخلوط‌کردن مصالح و تولید بتن در حجم‌های کم و متوسط استفاده می‌شود. بتونیر در ابعاد مختلفی موجود است. 

در پروژه های کوچک از میکسر های بتن قابل حمل استفاده می شودو در کارخانجات تولید بتن از میکسر های بتن بزرگ.در دستگاه‌های بزرگ‌تر بتونیر مصالح  دائما در حال انتقا لبه دیگ هستند و  برای تعیین مقادیر مورد نیاز مصالح، مقسم دارند. 

دستگاه بتونیر براساس حجم به انواع 250 لیتری، 300 لیتری، 400 لیتری، 500 لیتری، 750 لیتری، 800 لیتری و 1000 لیتری تقسیم می‌شود. همچنین این دستگاه‌ها بر اساس نوع گردش دیگ به انواع بتونیر دنده زیر کمر و بتونیر دنده کمر تقسیم می‌شوند. روش های مختلفی برای تقسیم بندی بتونیرها وجود دارد. مهم‌ترین آن ها تقسیم بندی بر اساس حجم دیگ است. 
در پروژه‌های مختلف براساس شیوه ی چرخش دیگ و ارتباط دیگ با موتور، نوع موتور دستگاه و ظرفیت دستگاه بتونیر، مناسب‌ترین دستگاه را برای پروژه‌های مختلف انتخاب می‌کنند. 

میکسربتن

معرفی اجزای اصلی میکسر بتن

میکسر بتن از اجزای مختلفی تشکیل شده است که سلامت، کیفیت، نحوه کارکرد و هماهنگی هر جزء با سایر اجزا،  کیفیت کلی میکسر را تعیین می‌کند. بنابراین در میکسرهای درجه یک تک به تک اجزا کیفیت و کارکرد مناسبی دارند. به‌عبارتی کیفیت کار با میکسر به کیفیت این اجزا وابسته است.  این اجزا عبارت‌اند از:

 • درام و غلطک درام
 • دیگ، مجرای دیگ، رینگ و غلطک دیگ
 • تیغه
 • قیف برای ورود مواد اولیه
 • راهنما برای جریان آب و مواد
 • شاسی
 • پایه‌های اتکا
 • موتور
 • چرخ‌ها
 • اهرم‌های کنترل

مخزن بتونیر از فولاد ضد سایش مقاوم و گاهی فولاد نرمه ساخته می‌شود و تیغه‌ها درون مخزن و در کنار پره‌های مخزن قرار دارند. مخزن میکسر دارای محور متحرک است که روی شاسی قرار می‌گیرد. چرخ‌های این دستگاه هم عموما لاستیکی یا فلزی و دارای روکش رولیک یا لاستیکی هستند. در بتونیرهای محور ثابت از پایه برای ثابت‌ماندن آن استفاده می‌شود. همچنین جک‌های هیدرولیک برای تخلیه قیف در این دستگاه‌ها تعبیه می‌شوند.

عملیات میکسر بتن

عملیات میکس 

کار با دستگاه بتونیر و عملیات میکس با این دستگاه چند نکته کوچک اما مهم دارد. بهترین راه میکس که باعث می‌شود هر بار به بتن باکیفیت و با استانداردهای ثابت برسید، افزودن مواد به ترتیب زیر است. 
بهتر است از آب شروع کنید و به ترتیب، ماسه، شن یا سنگ خردشده و در نهایت سیمان را اضافه کرده و میکس کنید. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که افزودن مواد را با آرامش اما هم‌زمان انجام دهید. سپس مطمئن شوید که تمام مواد به‌خوبی با هم مخلوط می‌شوند. توجه داشته باشید که فرایند میکس باید به‌اندازه باشد. میکس بیش‌از حد مواد به اندازه میکس بیش از حد مواد می تواند بر روی کیفیت بتن تاثیر منفی داشته باشد.
 

راه اندازی با میکسر بتن

آموزش راه‌اندازی و نحوه کار با میکسر بتن

کار با میکسر بتن شامل چند مرحله است. هر یک از این مراحل هرچند به نظر ساده می رسد اما اهمیت خاص خود را دارد. در ادامه می‌توانید آموزش میکسر بتن را به‌صورت ساده مشاهده کنید.
 
مرحله اول: کار با میکسر- ریختن آب

در ابتدا باید درون میکسر را با پر کنید. میزان آب در کیفیت بتن شما تاثیرگذار است، بنابراین، حتما دستورالعمل دستگاه را مطالعه کنید و از کافی‌بودن میزان آب اطمینان حاصل کنید. کم یا زیادبودن آبی که استفاده می‌کنید هر دو باعث خرابی بتن می‌شوند.

مرحله دوم: اضافه‌کردن سیمان

در این مرحله باید کیسه سیمان و مواد بتن را از بالا باز کرده و با احتیاط به آب اضافه کنید. دقت کنید که از دستکش، کلاه و عینک و لباس مناسب استفاده کنید تا آسیب نبینید. 

مرحله سوم: روشن‌کردن میکسر بتن

در این مرحله باید بتونیر را روشن کنید. میکسرهای برقی را با وصل‌کردن به برق در حالت روشن قرار دهید. اگر از میکسرهای بنزینی و دیزلی استفاده می‌کنید، این‌کار را به‌کمک دکمه پاور انجام دهید. دکمه را روی حالت روشن قرار دهید و سپس شیر بنزین را باز کنید و هندل را بکشید. پس‌از روشن‌شدن دستگاه، اجازه دهید تا مواد و آب کاملا با هم مخلوط شده و بتن تولید شود. اگر بتن تولیدشده بیشتر از نیاز شماست، مقدار اضافی بتن را در دیگ باقی بگذارید و اجازه دهید تا دستگاه به چرخش ادامه دهد. با این‌کار از ته‌نشین و خشک‌شدن باقی‌مانده بتن جلوگیری می‌شود. 

مرحله چهارم: بتن‌ریزی با میکسر

وقتی بتن به کیفیت مورد نظر شما رسید و کاملا مخلوط شد، می‌توانید دستگاه را خاموش کنید. حداقل مدت‌زمان میکس بتن براساس آیین‌نامه های صنعت ساختمان، در حدود یک‌ونیم دقیقه است. 

بتن ریزی با میکسربتن

مرحله پنجم: انتقال بتن به محل کار

بتونیر را به محل بتن‌ریزی انتقال دهید و سر میکسر را خم کنید تا بتن مورد نظر خالی شود. اگر از میکسرهای قدیمی بدون چرخ استفاده می‌کنید باید عمل انتقال بتن به محل مورد نظر را به‌‌وسیله فرغون انجام دهید. 

مرحله ششم: پایان بتن‌ریزی و تخلیه دستگاه

در این مرحله از کار با میکسر، بتن آماده‌شده را در محلی که نیاز دارید، تخلیه کرده و دستگاه را کاملا خالی کنید. 

مرحله هفتم: شست‌و‌شوی بتونیر

در پایان هر مرحله بتن‌ریزی لازم است دستگاه را کاملا تمیز کرده و بتن‌های باقی‌مانده را پاک کنید. در غیر این‌صورت دستگاه به‌صورت جدی آسیب خواهد دید. در این مرحله از آب با فشار قوی و کاردک کمک بگیرید و با دقت جداره‌های داخلی و خارجی، تیغه‌ها و سایر بخش‌های بتونیر را تمیز کنید. 
 

تمیزکردن میکسر بتن

تمیزکردن و نگهداری میکسر بتن به چه صورت است؟

مهم‌ترین نکته در زمان کار با بتونیر و به منظور نگهداری از میکسر، تمیزکردن دیگ و موتور است. این کار کمک می‌کند مدت طولانی‌ای از میکسر استفاده کنید. برای این‌کار بعد از هربار تولید بتن، سطح داخلی و خارجی دیگ را بشویید و بتن‌های باقی‌مانده را پاک کنید. بهتر است از آب با فشار زیاد استفاده کنید و چندین دور آب را در دیگ بچرخانید و خارج کنید تا کاملا تمیز شود. برای این‌کار از جهت چرخش خلاف جهت عادی میکسر استفاده کنید. عمل چرخش آب و تخلیه را آنقدر ادامه دهید تا دیگ کاملا تمیز شده و آب خروجی شفاف شود. در ادامه مهم‌ترین نکات تمیزکردن میکسر را آورده‌ایم.

 • دستگاه بتونیر را روزانه و بعد از هر بار کار با میکسر بتن کاملا تمیز کنید.
 • دستگاه را به‌صورت دوره‌ای بررسی کنید و در صورت نیاز، تیغه‌ها، دیگ و دنده‌های درگیر با موتور که مستقیم یا غیرمستقیم با بتن در تماس هستند را تعویض کنید.
 • هر شش ماه یک‌بار بررسی دوره‌ای و منظم و سرویس موتور دستگاه انجام شود.
 • برای تعمیر و نگهداری دستگاه از قطعات اصلی و باکیفیت استفاده کنید.
 • روغن هیدرولیک را در مدل‌های باکت به‌صورت دوره‌ای و منظم بررسی و تعویض کنید.
 • توصیه می‌شود به دلیل تفاوت زاویه و عمق دنده‌های دیگ بتونیر، در صورت خرابی میکسر دنده دور کمر برای تعمیر به شرکت سازنده مراجعه کنید. 

به‌صورت کلی، بهتر است برای داشتن بتن باکیفیت و حفظ طول عمر دستگاه، تکنیک‌ها و روش‌های لازم برای کار با میکسر بتن را به‌خاطر بسپارید. هر چه در کار با میکسر بتن و نگهداری آن دقت داشته باشید،دستگاه عمر بیشتری داشته و بتن از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

چنانچه برای بتونیر شما مشکلی پیش آمده است. مثلا قطعات آن آسیب دیده و یا دیگ دچار سایش و یا آسیب جدی شده است. به طوریکه امکان استفاده از آن نیست و یا بتن با کیفیت خوبی تولید نمی شود می توانید قطعات بتونیر خود را از  سهند ابزار تهییه نموده و یا درخواست تولید سفارشی دیگ بتونیر بدهید.